Nyáron nagy számban jelennek meg az utakon kerékpárosok, motorkerékpárosok, autósok, valamint közlekednek gyalogosok. A körültekintő, átgondolt közlekedés velejárója az elővigyázatosság, amely ilyenkor sokszor háttérbe kerül. A járművezetők lendületesebben, felszabadultabban, nagyobb átlagsebességgel közlekednek, ezt a helyzetet a baleseti statisztikai adatok is jól tükrözik.
Minden évben autósok ezrei indulnak hosszú, sokszor kimerítő útra, kellő műszaki felkészültség és elégséges pihenés nélkül. A nyári balesetek elsődleges okai a nem kellően karbantartott járművek, a fáradt vezetők, valamint a gyorshajtás. A sebességhatárok betartásával sok baleset elkerülhető lehetne. Ha a veszély észlelése pillanatában lassabban közlekedünk, akkor lehetőség van a helyzet felmérésére, akár a másik járműnek van ideje kihaladni előlünk. Ha pedig mégis baleset következik be, a lassúbb ütközési sebesség általában enyhébb sérüléssel jár.
A motorozás is rendkívül veszélyes üzem. A motorkerékpárosok halálozási kockázata sokkal nagyobb, mint egy személygépkocsi vezetőjének és utasainak, mert őket a gépkocsikban jellemző passzív biztonsági eszközök nem védik, így közlekedési baleset esetén testük közvetlen fizikai behatásoknak van kitéve. A motorosok kevésbé észlelhetőek, mint a nagyobb méretű járművek. A motorosok is sokat tehetnek azért, hogy ne váljanak baleset részesévé, illetve áldozatává. A láthatóság-észlelhetőség biztosítása, a kiszámíthatóság, a KRESZ előírások betartása, mind nagyon fontos láncszeme biztonságuknak. Az egyéni biztonság egyik legalapvetőbb módja, hogy a motorkerékpár vezetője és utasa mindig viseljen bukósisakot.
A kerékpárosok és a gyalogosok – mint a közlekedés legvédtelenebb résztvevői – nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Ilyenkor a járművezetőknek az átlagosnál is fokozottabb óvatossággal kell figyelni, bizonyos esetekben áthaladásukat segíteni kell. A nagy melegben a gyalogosok is figyelmetlenebbek és kevésbé körültekintőek.
Lakott területen kívül és belül egyaránt vigyázni kell az úttest mellett haladó gyalogosokra, kerékpárosokra, valamint fokozott figyelemmel kell közlekedni a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek, buszmegállók környékén. Fontos tudni, hogy a kijelölt gyalogos átkelőhelyen nem szabad kerékpározni! A kerékpárról le kell szállni, és a biciklit tolva kell az úttesten áthaladni!