Az Amnesty International felszólította az iráni kormányt, hogy állítsa le annak a férfinak az újraakasztási eljárását, aki tegnap túlélte saját kivégzését. A hivatalos szervek azt közölték, másodszor is végrehajtják rajta a halálos ítéletet, amint az állapota javul.A 37 éves Alireza M-et Bojnourd börtönében akasztották fel, Irán észak-keleti részén, miután elitélték kábítószer-csempészet bűntettében - írja közleményében az Amnesty International.
A hivatalos állami média szerint az orvos halottnak nyilvánította a férfit, miután 12 percet lógott a kötélen. Másnap azonban amikor a holttestet el akarta szállítani az elítélt családja, azt vette észre, hogy a halálraítélt még lélegzik.
A férfi jelenleg kórházban van, a bíróság közben pedig állítólag úgy határozott, hogy újraakasztják, amint “egészségi állapotát az orvosi személyzet kivégzésre alkalmasnak ítéli meg”.
“Ennek az embernek a rettenetes szenvedése, hogy miután túlélt egy akasztást, még egyszer szembe kell néznie a halállal, rávilágít a halálbüntetés kegyetlenségére és embertelenségére” – mondta Philip Luther, az Amnesty International Közel-Kelet és Észak-Afrika Régió igazgatója.“Az iráni hatóságoknak azonnal le kell állítaniuk Alireza M kivégzési folyamatát, és moratóriumot kell adniuk a többi halálraítéltnek is.”
Aliza M állapota a hírek szerint “kielégítő”, egy családtag beszámolója szerint az elítélt két lánya “nagyon boldog”, hogy az apjuk életben maradt.
A férfit a Forradalmi Bíróság állítólag kábítószer-csempészetért ítélte halálra. Az ilyen jellegű eljárás Iránban gyakran nem felel meg a tisztességes bírósági eljárás nemzetközi elvárásainak.
Hírek szerint az iráni hatóságok 2013 októberéig összesen 508 emberen hajottak végre halálos ítéletet, ebből 221 kivégzést még hivatalosan nem erősítettek meg.
A kivégzettek nagy többségét kábítószer-csempészet miatt ítéltek el. “Azzal teljesen egyetértünk, hogy az iráni hatóságoknak fel kell venniük a harcot a súlyos szociális, biztonsági és gazdasági problémákat okozó kábítószercsempészettel és -visszaélésekkel szemben, de a halálbüntetés mint eszköz teljesen elhibázott és ellentétes a nemzetközi joggal” – mondta Philip Luther.
“Az emberek szeretnék, ha megvédenék őket a bűnözőktől, de a halálbüntetés alkalmazása nem javítja a közbiztonságot.”
Még az Iráni Emberi Jogok Legfelsőbb Bíróságának elnöke, Mohammad Javad Larijani is kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a halálbüntetés csökkentené a drogkereskedelemmel kapcsolatos bűncselekmények számát.
Philip Luther szerint végrehajtani egy félholt emberen másodszor is a halálos ítéletet, miután már halottnak nyilvánították, és holttestét átadni készültek a családtagoknak, egyszerűen rettenetes - zárul az Amnesty International közleménye.
Az első kivégzést megúszta egy halálra ítélt. A hatóság megvárta míg újra felépült, és most újra bitóra küldené az elítéltet.