kémény a padláson

Jelenleg csaknem 7500 kémény használata tiltott országszerte, mert azok közvetlenül veszélyeztetik az élet- és vagyonbiztonságot - tájékoztatta a fűtési idény kezdete kapcsán az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője szombaton az MTI-t. Petróczi Tímea közlése szerint a legtöbb veszélyes kéményt, mintegy kétezret Bács-Kiskun megyében találták a szakemberek, de Pest megyében is több mint 1700, míg Budapesten csaknem 1500 kémény használatát tiltották meg az elsőfokú hatóságként eljáró katasztrófavédelmi kirendeltségek. Somogyban a fűtési rendszerek 90 százaléka nincs rendesen karbantartva - ezt állítják a kéményseprők.

A rendszeres ellenőrzéseket az elhanyagolt, gyakran házilag beüzemelt vagy átalakított, potenciális veszélyt jelentő kémények nagy száma indokolja - tette hozzá. A szóvivő emlékeztetett arra, hogy a gázkéményeket legalább évente egyszer, azokat pedig, amelyek szilárd- vagy olajtüzelésű berendezést szolgálnak ki, évente legalább kétszer kell ellenőrizniük, és szükség szerint tisztítaniuk a kéményseprőknek.

Kéményseprő

Amennyiben az ellenőrzés során élet- vagy vagyonbiztonságot közvetlenül veszélyeztető szabálytalanságot észlelnek, a katasztrófavédelem megtiltja a kémény üzemeltetését - írta Petróczi Tímea.

Közvetlen veszélyeztetésnek számít például, ha az égéstermék tartósan visszaáramlik a légtérbe, ha nem megfelelő állékonyságú a kémény, ha nem megfelelően rögzített az összekötő elem vagy nem zárható a tisztítónyílás. A kémény újbóli üzembe helyezését ugyancsak a katasztrófavédelmi kirendeltségek engedélyezik, természetesen a szabálytalanság megszüntetése után - közölte a szóvivő.

Az elmúlt évben országosan 235-en szenvedtek valamilyen szinten füst-, vagy szénmonoxid mérgezést, közülük 14-en haltak meg a láthatatlan gyilkos miatt. Megyénkben tavaly kilenc esetben riasztották a tűzoltókat kéménytűz, vagy szén-monoxid mérgezés miatt.


Címkék: tilt, tűzoltó, kémény, veszélyes, tűz, kék hírek