Somogyban 4015 tűzesethez, műszaki mentéshez és egyéb esehez riasztották a katasztrófavédőket. A korábbihoz képest másfélszer annyi riasztást főleg a műszaki mentések számának jelentős emelkedése okozta. A megye területén az összes tűzoltói beavatkozást igénylő eseményből 671 volt tűzeset, 2991 a műszaki mentés, 60 alkalommal vaklárma és 293 esetben téves jelzés miatt vonultak a hivatásos és önkéntes tűzoltók. 548 káresetnél a helyi tűzoltó egyesületek tagjai is részt vettek a kárfelszámolási munkákban.
A műszaki mentések számának duplájára emelkedése (2009-ben 1473 ilyen jellegű beavatkozás történt) egyértelműen a 2010-ben Somogy megyében is tapasztalt extrém időjárási körülmények következménye. Az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból kiderül: az országban tavaly a Dél-Dunántúl volt az egyik legcsapadékosabb terület.
Két kiemelkedő időszak volt tavaly a rendkívüli időjárás miatt, ami jelentős plusz feladatokat adott az igazgatóság teljes állományának, a hivatásos és önkéntes tűzoltóknak. 2010. május 15. és június 18. közt rendkívül nagy mennyiségű csapadék zúdult le, közel háromszorosa az ilyenkor szokásosnak. Ehhez viharos, esetenként orkán erejű szél is társult.
A katasztrófavédők részt vettek az árvíz elleni védekezési munkálatokban Kaposváron a Kapos folyó veszélyeztetett szakaszain, illetve a megye egyéb veszélyeztetett területein. A folyamatos esőzés miatt a megye több területén a vízfolyások kiléptek medrükből, illetve elöntéssel veszélyeztettek, a csapadékvíz elvezető árkok telítődtek, ezért sok településen vált szükségessé ár-, illetve belvízi védekezés. A védekezés során főként homokzsákkal kellett töltést magasítani, buzgárt elfogni, épületeket, vízműveket körül venni. Volt olyan terület, ahol a vasúti töltés átvágásával, a megáradt patak mezőgazdasági területre vezetésével kellett megvédeni családi házakat és az ott élőket. A védekezések során 47 ezer homokzsákot használtak fel. Összesen 1255 esetben riasztották a tűzoltókat a vihar miatt. Ebből faeltávolítás 909, vízszivatás 346 volt.
November-decemberben a szintén rendkívül csapadékos időjárás miatt főleg a Balaton déli partján található településeken okozott veszélyt a belvíz. Ebben az időszakban volt olyan hét, amikor 62 esetben kellett a megyei tűzoltó egységeknek - helyenként 24 órában folyamatosan - beavatkozni. A helyzetet a Balaton magas vízállása (128cm) is nehezítette, mivel a területről nem volt hová vezetni a vizet.
2010-ben 63 vis maior bejelentés érkezett az igazgatóságunkra és a Dél-dunántúli Regionális Államigazgatási Hivatalhoz, 344.000.000 forint összértékben. A kormány ebből 39-et támogatott, 9 pedig lezárás, elszámolás alatt van. Az önkormányzatok főleg utak, hidak, vízelvezető árkok, átereszek, épületkárok és árvízi védművek rongálódása miatt nyújtottak be vis maior kárigényt.
A rendkívül csapadékos időjárás miatt 36 db (ebből 23 lakott és 13 lakatlan) magán tulajdonú ingatlan károsodott 11 településen Somogyban. 13 épületből ideiglenesen 51 főt kellett elhelyezni.
A heves esőzések miatt több település külterületén termőföld erózió (Somogybabod, Andocs, Törökkoppány, Kapoly, Bábonymegyer, Tengőd, Miklósi) illetve löszfal omlás (Ságvár, Kötcse) következett be.
2010. július 24-én Ságváron két gyermeket temetett maga alá a löszfal
Ezek közül nagysága miatt a legismertebb a somogybabodi eróziós árokrendszer.
Megyílt a föld Somogyban
Az igazgatóság kezdeményezésére a megyei kormányhivatallal közösen geológiai, vízügyi szakemberekkel és a polgármesterrel helyszíni szemlét, majd feladategyeztető megbeszélést tartottak. A résztvevők álláspontja szerint az árok betemetése önmagában nem oldaná meg a problémát, tehát szükségtelen is, mivel a fő gondot a helytelen földhasználat, a földterületek tagosítása, a földvédő sávok egybeszántása és a tagosított vízelvezetők betemetése okozta.
A megyében lévő települések ár-belvíz veszélveztetettségi besorolását az igazgatóság az elmúlt évben felülvizsgálta az illetékes vízügvi igazgatóságokkal és az érintett települések polgármestereivel együttműködve és javaslatot tett húsz település besorolásának megváltoztatására. Az árvízszerű elöntések, belvízi helyzetek miatt kialakuló problémák közvetlenül veszélyeztetik az érintett településen élőket és a kiépített infrastruktúrát. Ezért az gazgatóság tavaly Nagyberkiben, Törökkoppányban és Kaposváron elméleti és gyakorlati felkészítéseket tartott, hogy az ár- és belvízi védekezés riasztási-, tájékoztatási és hatékony mentési feladatait gyakorolja több együttműködő és meghívott szervezet.
Árvíz Kaposváron
A tervezési munkánkat nagyban segítette a tavalvi évben a siófoki meteorológiai obszervatórium nagyon pontos előrejelzése, amelyekre az elkövetkező években is nagy szükség lesz.
2010. augusztus 9. Somogyaszalónál négyen haltak meg a tragikus balesetben
Jelentősebb tűzesetek, műszaki mentések 2010-ben:
- január 8-án az ónos eső miatt csúszóssá vált úton kilenc személyautó és egy fémet szállító teherautó ütközött össze az M7-es autópályán Balatonszárszó közelében. A műszaki mentésben a balatonboglári és a siófoki tűzoltók vettek részt.
- január 19-én kigyulladt Kaposváron a SZÜV székház földszinti irodája. A tűz átterjedt a felette levő 3 szintre, valamint a szomszédos tanteremre. Az épületben kb. 160 fő tartózkodott, 5 főt a tűzoltók segítségével menekítettek ki. Személyi sérülés nem történt. A III-as kiemelt tűzhöz a kaposvári, dombóvári, szigetvári tűzoltók és a KÖTÉL egyesület tagjai vettek részt (31 fő hivatásos és 12 fő önkéntes tűzoltó)
- július 24-én a leomló löszfal maga alá temetett két gyermeket Ságváron.
- július 10-én Balatonkeresztúrnál lezuhant egy kisrepülőgép az M7-es autópálya közelében. A balesetnek két súlyos sérültje volt.
- augusztus 9-én a reggeli órákban Somogyaszalónál két Suzuki személyautó ütközött. A balesetben négyen (hárman a helyszínen, egy fő a kórházban) meghaltak.
-21-én az M7-es autópálya Nagykanizsa felé vezető oldalán egy ukrán rendszámú kisbusz belerohant egy gabonaszállító pótkocsis szerelvénybe. A buszban utazók közül ketten a helyszínen, egy személy pedig a kórházban életét vesztette.
Címkék: kék hírek