A volt barátnőjére haragudott, mert a szakításuk után anyagi vitájuk támadt. Végül a család rájött a történtekre, és feljelentést tett a rendőrségen. A férfit 180 ezer forint pénzbüntetésre ítélték kedden a kaposvári bíróságon számítástechnikai rendszer elleni bűncselekményért. Az ítélet nem jogerős.
A mai bírósági tárgyaláson a rokonokat hallgatták ki. A férfi sógora elmondta: akkor vették észre a történteket, amikor egy ismerősük felhívta őket, hogy miért kérték tőle, egy új postafiók címre küldjön fényképeket, amin a család szerepel. Az e-mail a sógornő címéről érkezett-csakhogy senki sem tudott róla. Ezután kezdte figyelni a család, mikor lépnek be a levelezőrendszereikbe. Rögzítették a behatolások nyomait. Amikor elég bizonyítékuk gyűlt össze, megváltoztatták a jelszavaikat és a rendőrséghez fordultak.
A perbeszédében az ügyész azt hangsúlyozta: a férfi később két számítógép operációs rendszerét újratelepítette, hogy eltüntesse a nyomokat. Három gépről követték el ugyanis az illegális belépéseket. A harmadik készüléken azonban, ami a vádlott munkahelyén volt, maradtak a kémprogramra utaló adatok. A sértettek feljelentése után az internetszolgáltató kiadta az IP címeket. A három számítógép között az egyetlen kapcsolat a vádlott személye, szögezte le később a bíró.
A nagyatádi férfi ügyvédje arról beszélt, hogy védence nem jogosulatlanul szerezte meg a jelszavakat, hanem a 10 éves élettársi kapcsolat alatt megtudta. Véletlenszerűen is belépett néha, mert a sértettek lementették a jelszavaikat a közösen használt komputeren. Ezért felmentést kért a bíróságtól.
A bíró az ítélet indoklásában kifejtette: nem életszerű az, hogy valaki egy hónap alatt napjában többször véletlenül belép más internetes levelezésbe. A család cáfolta, hogy a férfi ismerte volna a jelszavaikat, a nők segítséget sem kértek tőle a belépéshez a járatlanságuk miatt. A sógor viszont ért a számítástecnikához, a vádlott célzott is rá, hogy manipulációival ő akart bosszút állni rajta. A bíró azonban elvetette ezt az elméletet, mert ehhez három géppel kellett volna ügyködnie a sógornak, amiből az egyik a vádlott munkahelyén volt.
Ennek a bűncselekménynek az elkövetéséhez alapesetben elég, ha valaki jogosulatlanul belép más levelezésébe, módosítania sem kell az ott talált adatokat.
Az ügyész tudomásul vette az ítéletet, a vádlott és védője felmentésért, illetve enyhítésért fellebbezett.