A hosszútávú anomália előrejelzések szerint a tél utolsó hónapja összességében az átlagosnál enyhébb és a szokásosnál szárazabb lehet. Többnyire az enyhe nyugati, délnyugati áramlások dominálhatnak, de kisebb lehűlések továbbra is előfordulhatnak. A kezdeti frontos idő után kissé megnyugszik a légkör, egyre inkább anticiklonális hatások alakíthatják időjárásunkat.

Január végétől átrendeződés kezdődött időjárásunkban. Az Európa északi részén elhelyezkedő hidegmag jelentősen gyengült, illetve nagy része Észak-Amerika fölé helyeződött át. Ennek következtében tovább erősödött az atlanti ciklontevékenység, így a ciklon előoldali áramlások hatására hazánkban is megenyhült az idő.

A következő időszakban is az Európa északnyugati, északi tájain haladó ciklonok, viharciklonok áramlási rendszerébe fogunk tartozni. Erős nyugati áramlás alakul ki felettünk, így változékony, szeles, de összességében az átlagosnál enyhébb idő várható. A ciklonok hideg és melegfrontjai gyakran váltogatják majd egymást. Az előoldali, melegfrontoknál már tavaszias, 10 fok körüli hőmérsékletek várhatók. Jelentős lehűlést, igazi téli időt a hidegfrontok sem hoznak magukkal, ezek mögött ugyanis óceáni eredetű, nem túl hideg léghullámok érkeznek fölénk.

A későbbiekben ritkulnak a frontok, nyugodtabb, csendesebb időszak veheti kezdetét. Ezzel együtt folytatódhat a februári kora tavasz, napközben már 10 fok feletti maximum hőmérsékletek is előfordulhatnak.

Megjegyzés: az anomália előrejelzés megmutatja, hogy egy adott időszak időjárása mennyiben térhet majd el a sokéves átlagtól. A pozitív anomáliás, azaz összességében az átlagosnál enyhébb hónap nem jelenti azt, hogy az adott időszakban nem fordulhat elő átlag alatti hőmérséklet. A hosszútávú előrejelzés a szokásosnál bizonytalanabb, ezért csak jelzésértékű.

null

1. Ábra: a CFS modell hőmérsékleti anomália előrejelzése februárra.

null

2. Ábra: a CFS modell csapadék anomália előrejelzése februárra.

null

3. Ábra: Európa középső tájai az atlanti ciklonok előoldali áramlásában helyezkedhet el. Nyugati, délnyugati áramlás alakul ki felettünk, amellyel folyamatosan enyhe léghullámok érkeznek fölénk. A későbbiekben pedig egyre inkább egy anticiklon hatása alá kerülhetünk.

null

4. Ábra: a következő időszakban a nagy tömegű sarkvidéki levegő Észak-Amerika felett összpontosul majd.

A szerzőről

Szalinay Tibor vagyok, kaposvári fényképész. Gyerekkorom óta hobbim a meteorológia. A több évtizedes megfigyeléseimet ötvözöm az interneten ma már elérhető, profi meteorológiai modellek előrejelzéseivel. Ezek segítségével készítek prognózisokat 7-10 napra előre, lakhelyemre és környékére. Főleg az extrém időjárási helyzetek érdekelnek, úgy mint télen a nagy havazások, hófúvások, rendkívüli hidegek, nyáron pedig a kemény zivatarok, nagy felhőszakadások, tartós hőhullámok...

Címkék: somogy megye, időjárás, kaposvár