A hosszútávú anomália modellek a júniusihoz hasonló, átlagosan meleg idővel számolnak. Tartós déli áramlás nagy valószínűséggel a következő időszakban sem tud kialakulni, az átmeneti kánikulákat gyakran válthatják fel záporos, zivataros, kevésbé meleg periódusok.
Európa északi, északkeleti tájai felett nagyrészt anticiklon alakítja az időjárást, a leszálló légmozgások hatására többnyire száraz, az északkeleti területeken az átlagosnál jóval hűvösebb az idő. A kontinens déli peremvidékén nagy tömegű, igen meleg levegő halmozódott fel, nem egy helyen már 40 fok közelébe emelkedik a hőmérséklet. A felettünk kialakult nyomáselrendeződés miatt azonban a forró levegő egyelőre nem tud északabbi szélességek felé terjeszkedni. A Kárpát-medence és térsége szokás szerint a két zóna határán helyezkedik el, azaz összességében átlagos hőmérsékletű az idő.
Az átmeneti erősebb déli áramlások következtében néhány napos kánikulák előfordulhatnak, de az északi anticiklonok áramlási rendszerében újabb és újabb hidegfrontok, hűvösebb légtömegek érhetik el térségünket. A közelünkbe kerülő hidegfrontok hatására labilizálódik felettünk légkör, így időről-időre zivatarosra fordul időjárásunk. Ezek alapján feltételezhető, hogy tartós extrém hőség, illetve nagyobb területre kiterjedő aszály ebben a hónapban sem valószínű.
Kiterjedt tartós esőzéseknek azonban kicsi az esélye, a záporokból, zivatarokból lehulló csapadék mennyisége végig szeszélyes területi eloszlást mutathat majd.
A jelenlegi számítások szerint a hónap közepétől már anticiklonális hatások alakíthatják időjárásunkat, azaz a változásokat okozó frontok bizonytalan ideig elkerülhetik térségünket. Nem túl nagy eséllyel ugyan, de a közelünkben megerősödő anticiklonok a hónap második felében akár omega anticiklonná, blokkoló anticiklonná is fejlődhetnek. Ez a tartósabban fennálló magasnyomású képződmény elzárja a kontinens belsejébe induló hűvösebb, nedvesebb légtömegek útját, ugyanakkor biztosítja a száraz, igen meleg léghullámok folyamatos beáramlását. Ez az időjárási helyzet már tartósabban elhúzódó kánikulát, fokozódó aszály eredményezhet.
Megjegyzés: az anomália előrejelzés megmutatja, hogy egy adott időszak időjárása mennyiben térhet majd el a sokéves átlagtól. Az összességében átlagos hőmérsékletű hónap nem jelenti azt, hogy az adott időszakban nem fordulhat elő átlag alatti, vagy feletti hőmérséklet. A hosszútávú előrejelzés a szokásosnál bizonytalanabb, ezért csak jelzésértékű.
A szerzőről
Szalinay Tibor vagyok, kaposvári fényképész. Gyerekkorom óta hobbim a meteorológia. A több évtizedes megfigyeléseimet ötvözöm az interneten ma már elérhető, profi meteorológiai modellek előrejelzéseivel. Ezek segítségével készítek prognózisokat 7-10 napra előre, lakhelyemre és környékére. Főleg az extrém időjárási helyzetek érdekelnek, úgy mint télen a nagy havazások, hófúvások, rendkívüli hidegek, nyáron pedig a kemény zivatarok, nagy felhőszakadások, tartós hőhullámok...
Címkék: zivatar, hőség, kánikula, zápor, csapadék, nyár, időjárás