A NAV nem alszik. Folyamatosan követi és elemzi a pénztárgépek online adatforgalmát. Azoknál a vállalkozásoknál pedig vizsgálatot rendel el, amelyeknél gyanúsan kevés vagy netán semmilyen forgalmi adat sem érkezik.

A revizorok azokat is ellenőrzik, akik korábban megszűnésre hivatkozva nem rendeltek online pénztárgépet, vagy akik a megrendelt online pénztárgépet nem vették át vagy úgy nyilatkoztak, hogy minden tételről számlát állítanak ki. A hatóság szerint a célirányos kiválasztás védi a tisztességesen működő, kötelezettségeiket maradéktalanul teljesítő vállalkozásokat, és ott meg sem jelennek a revizorok, ahol már az adatok alapján egyértelmű, hogy minden rendben van.

A közleményben példaként egy budapesti esetet is megemlítenek. Az egyik frekventált éttermi övezetében az egyik próbavásárláskor az online pénztárgép működése ellenére sem kaptak szabályos pénztárgépi bizonylatot a revizorok. Mint kiderült, az étteremben egy régi típusú géppel nyomtatták a vásárlók megtévesztésére alkalmas blokkot, az online pénztárgépet pedig csak próbaüzemben működtették. A NAV a jogsértést félmillió forint mulasztási bírsággal szankcionálta. Az ellenőrzés óta érkező adatok arról tanúskodnak, hogy az étterem felhagyott bevételek eltitkolásával.

Azok a vállalkozások, amelyek megszegik az online pénztárgépekkel kapcsolatos szabályokat akár a rolót is lehúzhatják egy kis időre. A jogkövető piaci szereplőknek és az államkasszának is kárt okozó magánszemélyeket pedig maximum 500 ezer forintra, gazdasági társaságokat pedig akár 1 millió forintra is büntetheti a NAV. Jelenleg mintegy 73 ezer online adatkapcsolatra képes pénztárgép üzemel a vállalkozásoknál.

Címkék: revizor, online, nav, gazdaság