Mint arról korábban beszámoltunk: a Nébih kedden több tízezer liter ásványvizet vont ki a forgalomból a magas nitrition koncentráció és a pseudomonas aeruginosa baktérium jelenléte miatt. Utóbbi - a jogszabály értelmében - egyáltalán nem fordulhat elő a palackozott ásványvizekben, míg a nitrition koncentráció nem haladhatja meg literenként a 0,1 milligrammot.

A hatóság közölte azt is, hogy bár az ásványvizek nem feleltek meg a jogszabályban foglaltaknak, a bennük talált szennyeződések nagy valószínűséggel nem okozhattak megbetegedést. Kiemelték, hogy a talált pseudomonas aeruginosa baktérium csak kivételes esetben betegít meg egészséges embert, a helytelen nitrit koncentrációhoz fűződő gyártási, technológiai hibát pedig még azelőtt megállapították, hogy komolyabb értéket elért volna.

A pseudomonas-félék egy viszonylag nagy, szabadon élő baktériumcsoport (nemzetség), fő előfordulási helye a talaj, a tengervíz, illetve az édesvíz. Növényeken és állatokon is képeznek telepeket, valamint a háztartásokban és kórházakban is megtalálhatóak. A baktériumcsoport meglehetősen sokoldalú, élőhelyéhez széles körben alkalmazkodik, és még desztillált vízben is képes szaporodni. A pseudomonas filmszerű bevonatot képez a csőhálózaton, ami lökésszerűen válik le, így fordulhat elő, hogy nem minden palackban, nem minden tételben található meg.

A nitrit környezetben történő természetes megjelenése a nitrogén körfolyamat következménye, de a nitrit általában nagyon alacsony koncentrációban van jelen. A szervezetbe ivóvízzel és élelmiszerrel kerül be. A nitrát és nitrit határérték feletti jelenléte az ivóvízben a csecsemőknél okozhat gondot, előfordulását ivóvízben és ásványvízben jogszabály korlátozza. A magas nitrit koncentrációt elsődlegesen a vízforrásoknak biztosított, minden esetleges szennyezést megakadályozó védelemmel lehet megelőzni.

Az egyik kifogásolt árut gyártó cég, Magyarvíz Kft. közleményben reagált a döntésre, miszerint a nitrit koncentráció mértéke 0,32 és 0,16 milligramm volt literenként az ásványvizekre vonatkozó 0,1 milligrammos előírás ellenére. Hozzátették: a kifogásolt nitrit koncentrátum az egészségre egyáltalán nem ártalmas, hiszen az ivóvízre (vezetékes vízre) vonatkozó törvényi előírás 0,5 milligramm literenként.

Kiemelték: a társaság minden gyártósorról minden terméknél kétóránként mintát vesz és bevizsgálja mind vízkémiára, mind mikrobiológiára. A vizsgált termékek labor mintatárolóba kerülnek, ahol másfél évig visszakereshetőek és ellenőrizhetőek.

A visszavont vízek listáját itt találja!

 

Címkék: ásvány, nébih, víz, egészségügyi anyagok