Egy hazánkban is kapható fogamzásgátló gyűrű akár trombózist is okozhat használójának - számol be a Hír24. A magyar orvosok szerint azonban ez a szer sem veszélyesebb, mint a hasonló anyagokkal működő társai.
Itthon jelenleg mintegy 30 féle hüvelygyűrű kapható, ezek között pedig egyre népszerűbbnek számít az említett eszköz. A magyar törvények miatt azonban a portál nem nevesítette meg a fogamzásgátlót, annyit viszont elárult, hogy a közösségi oldalakon számos rémtörténet kering vele kapcsolatban.
A trombózis azt jelenti, hogy vérrög alakul ki a szervezet valamelyik mélyen futó vénájában. A mélyvénás trombózis lehet jóindulatú is, sok esetben magától megszűnik, ám veszélyes szövődményeket, tüdőembóliát vagy agyvérzést is okozhat.
Az MSD Pharma Hungary állásfoglalást küldött a Hír24 anyaga kapcsán. Ezt írják:
"Minden kombinált hormonális fogamzásgátló növelheti a vérrögök kialakulásának esélyét, ez igaz a Magyarországon legelterjedtebb eszközre, a tablettára is. A vénás tromboembóliás szövődmény előfordulásának kockázata nagyon kicsi, mely főleg a használat első évében jelentkezhet. A kockázat minimalizálása érdekében az egyes készítmények használatáról minden esetben a nőgyógyász szakorvos vagy a kezelőorvos dönt.
Az Európai Gyógyszerügyi Hatóság (EMA) 2013 elején folytatott átfogó, minden forgalomban lévő készítményre kiterjedő vizsgálata szerint a fogamzásgátlók használata lényegesen több előnnyel jár, mint kockázattal. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a nők rendszeresen konzultáljanak nőgyógyászukkal vagy a kezelőorvosukkal, és hajlamosító tényezők fennállása esetén időben áttérjenek más védekezési módszerre.
Az MSD Pharma Hungary Kft. minden készítmény, így a hüvelygyűrű esetében is kizárólag az alkalmazási előírásnak megfelelő használatot ajánlja, amely figyelmeztet a tromboembólia rizikójára is. Vállalatunk a törzskönyvező hatóságokkal együttműködve folyamatosan monitorozza gyógyszereinek biztonságosságát, és jelenti az esetleges mellékhatásokat is."
Címkék: gátló, trombózis, fogamzás, orvos, halál, egészségügyi anyagok