Az Egészségügyért Felelős Államtitkárság helyettes államtitkára, Cserháti Péter azt mondta, a pénzügytechnikai döntés már az előző kormánynál megszületett arról, hogy mint önálló alrendszer megszűnik az Egészségbiztosítási Alap, de most, az államosítás után az egészségügyi költségvetés egyszerűsítése is valódi szükségletté vált. Az egészségügyi intézmények működtetésére ugyanis elvileg a szaktárca során kellene a fedezetet tartalmaznia a büdzsének, de finanszírozásuk hagyományosan az Egészségbiztosítási Alapnál szerepel.
Gyakorlatilag az összes kórház és hamarosan a szakrendelők jelentős része is állami fenntartású lesz, nem lesz értelme az eddigi költségvetési szerkezetet fenntartani.
Cserháti Péter egyértelművé tette, hogy 2013-tól átkerülnek a szakrendelők az államhoz, mivel a járóbeteg-ellátás több törvény előírása szerint is állami feladat lesz a jövő évtől. Ezzel a lépéssel az ingatlanvagyon is átkerül az államhoz.
A helyettes államtitkár elmondta azt is: még az idén megkaphatják a béremelést azok, akik az idén technikai okok miatt kimaradtak ebből, így például a légimentők és a gazdasági társasági formában működő kórházak dolgozói. 2013-ban pedig további béremelési lépéseket tervez az államtitkárság, főként a diplomás ápolókat, valamint az egészségügyi intézményekben, de nem a betegágy mellett dolgozókat preferálva. Cserháti Péter szerint korai lenne még arról beszélni, hogy konkrétan kiket érinthet majd a jövő évre tervezett bérkorrekció, azonban úgy tervezik, hogy az erről szóló jogszabály nyáron, az idei évhez hasonlóan visszamenőlegesen léphet majd hatályba.
Szerző: Világgazdaság Online
Címkék: egészségügyi dolgozók, jogszabály, átszervezés, költségvetés, állam, egészségügyi anyagok