Az Európai Bizottság hivatalosan szerda délután jelenti be, hogy mely országok esetében javasolja a túlzottdeficit-eljárás megszüntetését. A végső döntést a kérdésben - a bizottság javaslata alapján - az európai pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) hozza meg, június végi ülésén.

A biztos mostani közlése megegyezik több korábbi értesüléssel és a piaci várakozásokkal is.

Martonyi János május 25-én úgy fogalmazott: "várjuk meg a szerdát, akkor az Európai Bizottság közzéteszi a javaslatát, és ezt követően a tanács fog végleges döntést hozni majd júniusban. Én a magam részéről derűlátó vagyok, ebben a helyzetben ennyit érdemes mondani".

Ezt megelőzően egy brüsszeli konferencián Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint a rendezvényen részt vevő európai bizottsági tisztségviselők - akik a médiától nevük mellőzését kérve szólaltak meg - egyaránt úgy vélekedtek: jó esély van arra, hogy a testület a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás beszüntetése mellett foglaljon állást.

A Bruxinfo - forrás megjelölése nélkül - pénteken arról számolt be: bizonyosra vehető, hogy a Magyarországgal szemben folyó eljárás megszüntetését fogja javasolni jövő szerdán az Európai Bizottság, ahogy jó okkal feltételezhető az is, hogy az uniós pénzügyminiszterek június 21-i tanácsülésén hivatalos döntés születhet a 2004 júliusa óta hatályban lévő deficiteljárás megszüntetéséről.

Olli Rehn bizottsági alelnök, gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztos május elején arról tájékoztatott, hogy a testület az eljárás megszüntetését javasolhatja Lettország, Litvánia és Románia esetében, Magyarország, illetve Olaszország esetében ehhez további intézkedéseket tartott szükségesnek.

Magyarország ellen 2004 óta van érvényben túlzottdeficit-eljárás. Az elhúzódó eljárás eredményeként az Ecofin tavaly a Magyarországnak járó kohéziós források egy részének felfüggesztését javasolta. A költségvetési egyenlegjavító intézkedések hatására végül a tanács a felfüggesztés eltörlése mellett döntött - írja az MTI.

A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja közleményben reagált a hírre:

A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja üdvözli az Európai Bizottság mai bejelentését. A mai döntés igazolja a magyar kormány és a magyar polgárok által az államháztartás konszolidációja érdekében az elmúlt években megtett erőfeszítéseket. Magyarország költségvetési hiánya az Európai Unióba való 2004-es belépését követően először stabilizálódik tartósan 3% alatti szinten. Magyarország így lekerül arról a szégyenpadról, ahová a Gyurcsány-Bajnai-kormányok juttatták. Ez Magyarország és a magyar polgárok sikere.

2002-ben Magyarország még a térség éllovasa és a legjobban teljesítő állama volt. A nyolc éves szocialista-szabaddemokrata kormányzás azonban hazánkat a térség leggyengébben teljesítő sereghajtójává, súlyos gazdasági és szociális válsággal küzdő országává züllesztették 2010-re: Rekordmagas és növekvő államadósság; instabil és kiszámíthatatlan államháztartás; 7% körüli költségvetési hiány; növekvő munkanélküliség; folyamatosan zsugorodó gazdaság; az összeomlás szélén álló állami ellátórendszerek jellemezték hazánkat.

A Gyurcsány-Bajnai kormányok azonban nem csak súlyosan eladósították, csődbe vitték és IMF gyámság alá helyezték az országot, hanem azáltal, hogy éveken át semmit nem tettek az ország államháztartásának rendbetétele és a túlzottdeficit-eljárás megszüntetése érdekében, még az uniós források kifizetését is veszélyeztették.

A második Orbán-kormány hivatalba lépése óta keményen dolgozik az ország gazdaságának helyreállításán és a pénzügyi stabilitás megteremtésén. A Fidesz-KDNP kormány határozott intézkedéseinek és a magyar polgárok áldozatvállalásának köszönhetően Magyarország költségvetési hiánya az elmúlt években tartósan 3% alá csökkent, az államadósság csökkenő pályán mozog, s az ország gazdasági mutatói is folyamatosan javulnak. Magyarország ma sokkal jobban teljesít, melynek köszönhetően hazánk ismételten a térség éllovasává válhat.

A mai bizottsági bejelentés értelmében a hazánk ellen 9 éve folytatott túlzottdeficit-eljárás megszűnhet, így hazánk lekerülhet arról a szégyenpadról, ahová a Gyurcsány-Bajnai-kormányok juttatták. Ez egyértelmű elismerése a kormány és a magyar polgárok erőfeszítéseinek. Ennek köszönhetően elhárul a veszély, hogy Gyurcsány-Bajnai kormányok hibás és felelőtlen gazdaságpolitikája miatt Magyarországot több milliárd Ft uniós forrás zárolásával büntessék.

A mai döntés egyértelmű üzenet Európából: Magyarország rendbe tette pénzügyeit és 9 év után ismételten stabil költségvetési politikát folytat. Európa bízik a magyar kormány intézkedéseiben, bízik a magyar gazdaságban és elismeri a magyar polgárok által hozott áldozatokat.

Magyarország ma jobban teljesít, mint az elmúlt 9 évben. Ez Magyarország és a magyar polgárok sikere.

Címkék: szégyenpad, deficit, európai, eljárás, unió, kis szines