Átlagosan hány évig bírja az abroncs?
Természetesen a gumiabroncs mellett a többi alkatrészre is figyelni kell, ami közvetlen hatással van a gumira. A megfelelő felni beszerzése a Gumiflex oldaláról is könnyedén megoldható. Nincs univerzális válasz a feltett kérdésre, ami minden helyzetre igaz, mivel megannyi tényező befolyásolja a gumiabroncs élettartamát, állapotát. Általában 5 és 10 év közé tehető ez az időintervallum, de ez módosulhat annak függvényében is, hogy milyen típusú autóról beszélünk, milyen körülmények között vágunk neki az utazásnak, illetve az abroncs kialakítása és a vezetési stílus is számít.
Az általános javaslat az, hogy 6 év után már fokozott óvatossággal kell kezelni a jelenlegi garnitúrát. 10 évnél tovább semmiképpen se használjuk őket, még annak ellenére sem, ha első ránézésre minden rendben van a futófelülettel, és menet közben sem tapasztalunk semmilyen rendellenességet. A profilmélységet rendszeresen ellenőrizni kell, ha a törvény által előírt minimális mélységnél (1,6 milliméter) alacsonyabbat mérünk, akkor azonnal cserélni kell, de a szakemberek által javasolt szinthez (3 milliméter) sokkal biztosabb, ha ragaszkodunk.
Ha már elértük ezt a határt, ideje váltani, függetlenül attól, hogy hány éves a gumiabroncs. A külső sérüléseket is érdemes ellenőrizni: ha az oldalfalon vagy a futófelületen repedések, hólyagok vagy más hibák jelennek meg, akkor minél hamarabb be kell szerezni az új szettet. Normál körülmények között a gumiabroncs folyamatosan kopik. Nem kell aggódni, ez egy teljesen természetes jelenség, ami még prémiumkategóriás gumikat is érinti.
Az sem mindegy, mit rendelünk
A vásárlásnál is gyakran eldől, hogy végül hány évig fogjuk tudni használni az abroncsot. A legtöbbször ez akkor lehet komoly dilemma, ha magánszemélytől, nem hivatalos kereskedőtől akarunk venni új szettet használtan, így az abroncsok történetéről, múltjáról nem rendelkezünk hiteles információkkal.
Megfelelő karbantartással meg lehet hosszabbítani a gumik élettartamát. Ezért is kell minden egyes szezon előtt és egy nagyobb utazás után alaposan leellenőrizni például a guminyomást. Ha túl alacsony vagy magas, az egyenetlen kopást fog eredményezni. A futómű megfelelő beállítása is egy kiemelten fontos lépés.
Mikor kell cserélni?
Ha már ránézésre, vizuálisan látszik, hogy viseltes a gumiabroncs, akkor érdemes átgondolni a cserét. Menet közben, ha nem a megszokott módon reagál a jármű például kanyarodásnál vagy elkezd megnövekedni a féktáv, az szintén az abroncs elhasználódására utalhat. Nem érdemes kockáztatni, menjünk biztosra egy teljesen új szettel.
Címkék: gumiflex, felni, szerviz, autó, jármű, abroncs, reklám, gumi, online, webshop