Tudniillik nagyon jó oka van annak, hogy bár egymilliónál is több taggal büszkélkedhet a közel 30 különféle pénztár, valójában a tagdíjat sem fizetők aránya közel 50 százalék, ami egy hihetetlenül magas szám. Ennek magyarázata rendkívül egyszerű, lévén ennél a megtakarítási formánál gyakorlatilag semmiféle következménnyel nem jár, ha egyszer csak felhagyunk a befizetéssel, mindössze a tagdíjat vonják majd, de azt is csak az addig felhalmozott hozamból. Ez azonban nem feltétlen előnyös, hiszen így akár a legkisebb nehézség esetén is ez lehet az első olyan díjtétel, aminek a fizetésével felhagyunk. A grantis.hu weboldalon ezt bővebben is kifejtik. Természetesen ez csak egyetlen olyan szempont, amire fontos odafigyelned, emellett azonban számtalan egyéb paraméterre is nagy hangsúlyt kell fektetned, még azelőtt, hogy határoznál.

Milyen esetekben jelent optimális választást az önkéntes nyugdíjpénztár?

A pénztári forma egyik nagy előnye, hogy roppant kényelmes, ez már a számlanyitásnál is azonnal szembetűnik. Tudniillik ehhez csupán a belépési nyilatkozat kitöltésére, illetve az első havi tagdíj megfizetésére van szükség. Ezt követően egyéni, illetve munkáltatói befizetések segítségével gyarapítható a megtakarításod és a különféle portfóliók közül sem lesz nehéz választanod, lévén ezek a kockázat mértéke szerint lettek kialakítva. Ennek köszönhetően az önkéntes nyugdíjpénztár gyakorlatilag semmiféle pénzügyi szakértelmet nem igényel, így a kevésbé rutinosak számára is remek alternatívát jelenthet. Ugyancsak fontos kiemelni, hogy az ÖNYP olcsó, hiszen az átlagos 30 éves TKM 1 százalék alatti. Miképp a nyugdíjbiztosítás, illetve a nyugdíj-előtakarékossági számla esetében, úgy az önkéntes nyugdíjpénztár kapcsán is komoly húzóerőt jelent az állami támogatás. Ez az éves befizetéseink 20 százaléka lehet, maximum 150 ezer forint értékhatárig. Azt azonban feltétlenül szem előtt kell tartanod, hogy ez az összeg közös kereten osztozik az önsegélyező és egészségpénztárakkal. Így portfóliód összeállításánál precízen kell eljárnod ahhoz, hogy maximálisan ki tudd használni a jóváírásban rejlő lehetőségeket. Mindent összevetve azonban, ha kevés időd van hátra a nyugdíjig, fegyelmezett és eltökélt vagy a megtakarításodat illetően és nem tudsz, vagy nem akarsz nagyobb összeget félretenni, úgy az önkéntes nyugdíjpénztár egy remek alternatívát jelenthet számodra.

Mire figyelj bankszámla nyitásakor?

Pénzügyeid tudatos kezeléséhez az is elengedhetetlen, hogy minimalizáld a felesleges kiadásaid, és az igényeidnek leginkább megfelelő eszközöket alkalmazd. Sokan figyelmen kívül hagyják a jelentőségét, ám egy rosszul megválasztott bankszámla több szempontból is hátrányos lehet. Egyrészt a felesleges díjtételek hosszú távon komoly kiadással járhatnak, arról nem is beszélve, hogy időről időre jelennek meg olyan ajánlatok a piacon, amelyek kifejezetten előnyösek az új belépőknek. Ezért is érdemes a döntésed előtt szétnézned a biztosdontes.hu weboldalon. Itt nem csak a mobilbanki ügyintézés zökkenőmentességéről kaphatsz átfogó képet, de az összehasonlító táblázatból könnyedén leszűrheted a havi összköltségek mértékét is, sőt, azt is láthatod, egy bankszámla nyitás esetén kaphatsz-e jóváírást, vagy valamilyen bónuszt. Természetesen, ha további kérdéseid merülnének fel, akár a megfelelő befektetési forma, akár az optimális bankszámla kapcsán, mindig fordulj pénzügyi szakemberhez tanácsért. Így ugyanis biztosan a legjobb megoldás mellett határozhatsz majd. 

Címkék: takarékos, pénztár, nyugdíj, önkéntes, reklám