Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton. Az új parlament megalakulásával megszűnt a 2022-ben hivatalba lépett, Orbán Viktor vezette Fidesz-KDNP-kormány megbízatása.

A képviselők a történelmi zászlók előtt tettek esküt. A nemzetiséghez tartozó képviselők nemzetiségi nyelvű esküt tettek, lovári, beás, román és horvát nyelven.

A 199 fős Országgyűlésben a Tisza Pártnak 141, a Fidesznek 44, a KDNP-nek nyolc, a Mi Hazánknak hat képviselője van.

A Tisza-kormány minisztériumai és tárcavezetői:

külügyminiszter, miniszterelnök-helyettes: Orbán Anita

Miniszterelnökséget vezető miniszter: Ruff Bálint

belügyminiszter: Pósfai Gábor

igazságügyi miniszter: Görög Márta

pénzügyminiszter: Kármán András

gazdasági és energetikai miniszter: Kapitány István

egészségügyi miniszter:  Hegedűs Zsolt

gyermek- és oktatásügyi miniszter: Lannert Judit

közlekedési és beruházási miniszter: Vitézy Dávid

társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter: Tarr Zoltán

tudományos és technológiai miniszter: Tanács Zoltán

terület- és vidékfejlesztési miniszter: Lőrincz Viktória

honvédelmi miniszter: Ruszin-Szendi Romulusz

agrár- és élelmiszer-gazdaságért felelős miniszter: Bóna Szabolcs

élő környezetért felelős miniszter: Gajdos László

szociális és családügyi miniszter: Kátai-Németh Vilmos 

Nem uralkodni fogok Magyarországon, szolgálni fogom a hazámat!

Erről beszélt miniszterelnökké választása után Magyar Péter, aki hozzátette: hittel, akaraterővel, hazaszeretettel fog dolgozni azért, hogy megfeleljen az olyan elődök figyelmeztető példájának, mint Batthyány Lajos, Nagy Imre vagy Antall József. 

Tisztesség, bátorság, bölcsesség: miniszterelnökként kellő alázattal ebben fogok példát venni, és tanulni tőlük ... érzem és értem a felelősségem.

Szerinte a magyar történelem figyelmeztetés minden miniszterelnöknek, hogy a hatalom múlandó, a döntéseik következményei azonban generációkon át megmaradnak.

Én szolgálok addig, amíg a szolgálatom hasznos, teszem ezt a legjobb tudásom szerint, ameddig tudom, és a magyar nemzet igényli.

fotó: Facebook/TISZA Párt
fotó: Facebook/TISZA Párt

Azt mondta: egy olyan országot örököltek, ahol hárommillió ember él szegénységben, nyolcszázezer nyugdíjas él létminimum alatt, négyszázezer gyermek pedig nélkülözésben és társadalmi kirekesztettségben nő fel.

Olyan országot örököltek, ahol a leköszönő kormány "három hónap alatt összehozta az éves tervezett költségvetési hiány több mint kilencven százalékát", ahol megbukott a hatalom, és a bukott hatalom még az utolsó óráiban is megkísérelt ellopni mindent, ami mozdítható - folytatta.

Olyan országot örököltek, ahol évente több tízezer ember hal meg idő előtt azért, mert az egészségügyet kivéreztették, ahol kilencszázezer embernek nincs saját háziorvosa, ahol hónapokat, éveket kell várni egy vizsgálatra vagy egy műtétre, és ahol az emberek öt ével rövidebb ideig élnek az európai átlagnál.

Olyan országot örököltünk, ahol az állam a saját polgárai helyett egy szűk politikai és gazdasági elit meggazdagodását segítette elő, miközben ezermilliárdok tűntek el alapítványokból, a nemzeti bankból, túlárazott és felesleges beruházásokkal és politikai klientúrák zsebében.

fotó: Facebook/TISZA Párt
fotó: Facebook/TISZA Párt

Ami történt, az nem a magyar emberek hibája. A magyar emberek éppen bebizonyították, hogy szemben az őket irányítókkal, ez az ország képes a megújulásra, képes a józanságra, képes a szabadság és az igazság iránti vágy, igény megfogalmazására - jelentette ki.

Magyar Péter azt is hozzátette: a Tisza képviselői megfogadják, hogy lezárják azt a történelmi korszakot, amely újra és újra egymással fordította szembe a magyar embereket. Arra vállalnak közös kötelezettséget, hogy Magyarországon újra erősebb lesz az, ami összeköt minket, mint ami elválaszt, hogy újra megtanulunk egy nemzetként gondolni önmagunkra.

A bizalom, az emberség és a közös hazaszeretet nyelvét fogjuk erősíteni ebben az országban.

Bejelentette: az elsők között fogják benyújtani a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalról szóló törvényt. Az lesz a feladata, hogy feltárja az elmúlt 20 év közvagyont érintő visszaéléseit kivizsgálja, a korrupciós és vagyonkimentési konstrukciókat, segítse a büntetőeljárásokat és minden törvényes eszközzel fellépjen a jogellenesen megszerzett közvagyon visszaszerzéséért.

A hivatal nem a kormány alá rendelt politikai eszköz lesz, autonóm, független állami szervként fog működni, ami kizárólag az Országgyűlésnek tartozik majd beszámolással. A függetlensége, a szakmaisága, az átláthatósága azért fontos, mert az igazságtétel csak akkor lehet hiteles, ha maga az intézmény is jogállami alapokon áll - szögezte le.

A hivatal fel fogja tárni az állami közbeszerzések rendszerét, a koncessziós szerződéseket, az alapítványokba kiszervezett közvagyont, az állami beruházások túlárazásait, az uniós forrásokkal való visszaéléseket, a Magyar Nemzeti Bankhoz kötődő pénzügyi konstrukciókat, a tao-rendszer pénzmozgásait, a magántőkealapok, az offshore hátterű konstrukciók szerepét, valamint minden olyan ügyletet, amelyeknél felmerül a közvagyon sérelmének, a hivatali visszaélésnek, a hűtlen kezelésnek, a pénzmosásnak, a költségvetési csalásnak vagy a vagyonkimentésnek a gyanúja - közölte Magyar Péter.

Ahol büntetőjogi felelősség merül fel, ott a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal, a nyomozó és az igazságszolgáltatási szervek munkáját fogja támogatni.

Azt mondta, ahol polgári jogi úton lehet visszaszerezni vagyont, ott kártérítési, jogalap nélküli gazdagodási, fedezetelvonási és vagyonzárolási eljárásokat fog kezdeményezni, ahol külföldre vitték a vagyont, ott nemzetközi jogsegélyt és együttműködést fog igénybe venni, ahol pedig állami szerződések, koncessziók vagy alapítványi konstrukciók sértik a közérdeket, ott jogi úton fogja megtámadni azokat.

Címkék: miniszter, országgyűlés, miniszterelnök, parlament, kormány, képviselő, választás, politika