A Jobbik Magyarországért Mozgalom képviseletében Nemes Károly nyugdíjas út- és hídépítő mérnök, a Jobbik kaposvári alapszervezetének elnöke vett részt a vitán. A Lehet Más a Politika képviselőjelöltje a kaposvári Felder Frigyes, aki az ELTE szociológia szakán végzett. Azt mondja magáról: örül, hogy 28 évesen egy merőben új személetet vihet a politikai életbe.
A Magyar Szocialista Párt színeiben dr. Kolber István érkezett a vitára. Ő korábban a megyei közgyűlés alelnöke, majd elnöke volt. Nyolc éve országgyűlési képviselő. Volt fejlesztési miniszter és kutatás-fejlesztési államtitkár is. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv egyik kidolgozója. Szívügye Somogy fejlesztése – vallja magáról.
A Fidesz a képviselőjelöltje helyett egy levelet küldött szerkesztőségünknek. Ebben azt kéri, hogy ismertessük ennek tartalmát Önökkel - a levelet a cikk alján mellékeltük!
A problémák felvetésével kezdődött a kampányvita. Nemes Károly felsorolta a szerintük gondot okozó társadalmi, gazdasági kríziseket. Ebből kiderült, hogy teljesen reménytelennek, és nagyon szomorúnak ítéli meg a jelenlegi magyar köztársaság helyzetét. Felder Frigyes elmondta, hogy többségében egyetért az elmondottakkal, de túl radikálisnak gondolja a Jobbik álláspontját. Kolber István hasonlóan vélekedett, s kiemelte, hogy konkrét programra lenne szükség ahhoz, hogy - többek között - a munkalehetőség megteremtését véghez vigyék. A szocialista politikus azt is elmondta a Fidesz levelére reagálva, hogy gyávának tartja őket, amiért nem merte Gelencsér Attila felvállalni élő műsorban a véleményét. Az MSZP-s politikus elvárta volna a megyei közgyűlés fideszes elnökének jelenlétét.
Felder Frigyes beszámolt arról, hogy az LMP-nek egy nyolc éves programja van. Kiemelten foglalkoznának az energiahatékonysággal, a munkalehetőségek biztosításával - elsősorban továbbképzésekkel, illetve fontosnak tartják a megújuló energia hasznosítását is. Egy új erőként szeretnének bekerülni a parlamentbe.
Kolber István hangsúlyozta, hogy az államosítás már nem vezet sehova. Az MSZP-nek fontos a szociális törődés, a méltányossági nyugdíjra több pénz szeretnének fordítani. A gazdasági növekedés fontosságát is hangsúlyozta, mert ez is hozzájárulna a juttatások növekedéséhez. Az egészségügyi reform kapcsán elmondta, hogy nem elegendő új kórházakat építeni, hanem új működési rendet is ki kell alakítani. A fogyasztóvédelem is fontos részét képezné programjuknak. Kolber a városon belül a lakótelepeket érintő panelprogrammal érvelt, szerinte a már megvalósított felújítások jól mutatják az ehhez kapcsolódó tervek fontosságát és eredményességét.
- A piacgazdasággal nem ellentétes az állami tulajdon - reagált Kolber István szavaira Nemes Károly. Az állami szerepvállalásnak a Jobbik szerint nagyobb hangsúlyt kell adni.
Felder Frigyes elmondta, a panelprogramot az LMP is pozitív programnak tekinti. Másik fontos kérdésként az oktatás színvonalának javítását tekintik, mert úgy vélik, túl nagyok az ellentmondások, hiszen van olyan nyolcadikos gyermek, aki gimnáziumi tudásszinten van, míg sok gimnazista nem tud rendesen írni-olvasni.
„Fogyasztói majmokat képzünk” - reagált Nemes Károly az oktatás témájára. - Magyarországon ma szélső liberális oktatásról van szó - mondta. Eltér a régi oktatási rendszerekről, ezért az oktatásból nevelést kell létrehozni keresztény erkölccsel. A magán nyugdíjpénztárakról annyit mondott: nem lehet a nyugdíjat kockáztatni azzal, hogy a külföldi befektetők beszedik a pénzt, és utána az államra hagyják a megoldást.
Kolber István elutasította Nemes Károly szavait, s kihangsúlyozta, hogy valóban meg kell oldani az oktatással kapcsolatos problémákat, de más-más megoldást lát a három párt. Kolber hangsúlyozta: az MSZP szerint az oktatás mellett a biztonság az egyik legfontosabb kérdés.
Nemes Károly hozzátette, a Jobbik szerint is fontos, megoldásra váró kérdés a biztonság. A közbiztonság növeléséhez szükség van a rendőrség munkájára, de ugyanúgy fontos lenne a csendőrség létrehozása. Az is kiemelten fontos lenne, hogy Magyarország visszaszerezze pénzügyi függetlenségét. A Jobbik szerint a megoldás: más országok példáját követve le kellene ülni a külföldi bankokkal és hitelezőkkel. Nemes szerint a Fidesznek nincs programja az államtartozások fedezésére. A jobbikos jelölt Bogár László szavait idézte, miszerint „Magyarország pénzügyi gyarmat”.
Felder Frigyes a vidékfejlesztéssel kapcsolatosan megjegyezte, hogy az őstermelőket nem megfelelő módon támogatják. Az LMP a birtok méretétől tenné függővé a támogatás mértékét, a nagyobb birtokok esetében kevesebb támogatást adna. További lehetőséget az állattenyésztés fellendítésében látnak. Elmondta, hogy az LMP az egyetlen olyan párt, amelynek teljesen nyilvános a kampány finanszírozása.
Nemes Károly szerint a kis- és középbirtokot kell támogatni. Ezeket a Vidék Bankja támogatná, felvásárolná a csődbe jutott gazdaságokat, mert elfogadhatatlan azok külföldi kézbe juttatása. Az állami tulajdont pedig kibérelhetnék a termelők.
Kolber Istvánhoz került a szó, aki felháborodva reagált a csendőrség felállítására, mert összefüggésbe hozható a Magyar Gárda által okozott félelemkeltéssel. Szerinte ezt mindegyik demokratikus pártnak el kell utasítania. A rendőrség, a polgárőrség és a településőrség feladata a rendcsinálás.
A szocialista politikus felvetette a Fidesz és a Jobbik összefonódását is.
Felder Frigyes kikérte magának, hogy az MSZP elvesztegetett szavazatoknak minősítette az LMP-re adott voksokat. Szerinte nem demokratikus, aki ilyet állít. A felmérések szerint 6-11 százalékon áll az új párt. Továbbá kiemelte, hogy látnak összefogásra alkalmas pontokat a különböző pártok programjai között, ezeket támogatnák a parlamentbe jutásuk esetén.
Nemes Károly állította: nincs összefonódás sem politikailag sem szakmailag a Fidesz és a Jobbik között.
Kolber Istvánnak elmagyarázta, hogy a magyar gárda pont azért jött létre, mert a vidéken kritikus a helyzet. Az emberek gyakran nem tudják, hogy megélik-e a másnapot. Ahol a gárda megjelent ott valós problémák merültek fel. Viszont egyetlen pofont nem osztottak ki, ezzel szemben súlyos dolgok történtek az országban. A mozgalom pedig nem kap pénzügyi támogatást a Jobbiktól. Számukra fontos az aranybullára alapozott történelmi alkotmány visszaállítása, a rákosista alkotmányt foltozgatása helyett. Kiemelte: a többi között itt is különbözik az elképzelésük a Fidesz terveitől.
Kolber István szerint a Fidesz politikája osztotta ketté az országot. Kirekesztéssel és gyűlöletkeltéssel nem lehet szolgálni. Cáfolta továbbá azt, hogy romokban heverne az ország, hiszen sok autópálya és iskola épült, és egyebek között kórházak újultak meg. A demokrácia védelme lesz az egyik alapköve a pártjának.
Nemes Károlyé maradt a végső szó, neki maradt már csak ideje. A jobbikos politikus hozzátette pártja is a demokratikus alapokat vallja, de radikális változásra van szükség, a gyűlöletkeltést pedig a parlamenti pártok kezdték.
Kapcsolódó anyagok
Címkék: politika