Közismert, hogy a vízkereszt ünnepét követő hamvazószerdáig terjedő időszakot a keresztény egyházak farsangidőként aposztrofálják. Népszokásokat tekintve az egyik leggazdagabb, de mindenképp a legszínesebb intervalluma ez a terminusa az évnek. Noha manapság is bálok, karneválok és különféle hagyományokon alapuló rendezvények idejeként tekintünk a tél végére, de azt már kevesebben tudják, hogy a legmozgalmasabb időszaka a farsangnak mégis leginkább a három záró nap – farsangvasárnap, farsanghétfő és a húshagyókedd – voltak. Az utolsó napok miatt ezt az időszakot farsang farkának nevezik a hagyományokban. A „felkötjük a farsang farkát” mondás is ebből eredeztethető. Ilyenkor az emberek rokonokat, barátokat látogattak, mulatozni mentek.
A farsang, de még inkább az azt követő böjt időszaka a tél végére is utal. Régmúlt hiedelme hívta életre a hozzá kapcsolódó zajos mulatságokat is. Ilyen például a telet jelképező szalmabábu elégetése, amellyel búcsút vettek, végső soron máglyára küldték a telet. Egykor ugyanis úgy vélték, hogy a tél utolsó napjaiban a Nap legyengül, gonosz szellemek kelnek életre.
Belső-Somogy sem szűkölködik a téltemetéssel kapcsolatos szokásokban. Somogyszobon például ötödik alkalommal került megrendezésre a „Farsangi alakoskodás és táncház” rendezvény, amely idén második alkalommal indult egy, a teljes települést érintő maskarás felvonulással. A karneváli tömeghez bárki csatlakozhatott. A sort idén is karikás ostor rittyentéssekkel vezették fel, amely elején a „Kisze” báb vonult. A bámészkodók a színes és zajos forgatag csodálásán túl frissen sült szalagos fánkkal lettek kínálva.
A farsangi menet a Somogyszobi Kultúrház udvarán ért célba és egy rég elfeledett – eredetileg Berzencéhez kötött – népszokást elevenített fel, a „medveherélést”. Természetesen a szerencsétlen „maskarás medvét” - ahogy mutatványosokhoz illik - két idomár rángatta végig a falun, kellően kifárasztva a kasztrálás előtt. Utolsó erejével ugyan próbált szabadulni, miközben a Kisbíró fricskákkal tűzdelt rigmusokkal hangolta a közönséget. Végül a gyermekek örülhettek legjobban, mert a levágott, cukrokkal megtöltött „medveherék” a kultúrház mozaik-kövén szóródtak szét, amit pillanatok alatt össze is kapkodtak.
Ezután a gyermekek a farsanghoz köthető bábos előadás aktív szereplőjévé válhattak a Mesebőrönd produkció keretében. Majd ebben a felfokozott hangulatban gyermektáncházon keresztül vezethették le az energiáikat. Akinek tánchoz kevésbé volt kedve farsangi maskarakészítéssel üthette el az időt. A gyermekek átmozgatása után felnőtt táncházban tehették magukat próbára nagytestvértől nagyszülőig a rendezvényre látogatók.
Este 19.00 órakor fellobbant a máglya lángja és a falu „Kisze” bábját farsangi énekek kíséretével vetették a tűzbe. Egy biztos, idén március 1-én Somogyszobon temették a telet és az időjárás igyekszik is bizonyítani, hogy itt a kikelet! A településen hisznek a közösség erejében és abban is, hogy a jó példa ragadós: a népszokások aktív részesének lenni a legnagyobb élmény.
Címkék: téltemetés, kiszebáb, farsang, hagyomány, Somogyszob, kultúra