1947-ben ezen a napon tartóztatták le a szovjet megszálló hatóságok Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát, akit országgyűlési képviselő lévén mentelmi jog védett. Az akció a totális egypárti diktatúra kiépítésének első lépése volt, a kommunistáktól még távolságot tartó erők megfélemlítését, a kisgazdapárt feldarabolását szolgálta, egyben megnyitotta az utat Nagy Ferenc miniszterelnök májusi eltávolítása előtt.

Február 25-ét az Országgyűlés 2000-ben nyilvánította a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává.

2015 Magyarországon a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékéve, így nemcsak a kommunizmus emléknapján, hanem egész évben emlékezünk arra a mintegy 700 ezer emberre, akit a második világháború végén vagy után deportáltak az országból.

Kelet-Közép-Európában az éhínségben és a kényszermunkatáborban elhunyt, vagy kivégzett áldozatok számát egymillióra teszik a történészek.

Világszerte azonban becslések szerint százszor (!) ennyi embert nyomorítottak meg így, vagy úgy a kommunista diktatúrák. Sokakat ugyanis évekre börtönbe zártak, kínoztak, megbélyegeztek és üldöztek, ellehetetlenítettek, vagy öngyilkosságba hajszoltak.

A kép a Terror Háza Múzeumban készült az Andrássy út 60. szám alatt, az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) egykori főhadiszállásán
A kép a Terror Háza Múzeumban készült az Andrássy út 60. szám alatt, az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) egykori főhadiszállásán

Címkék: áldozat, diktatúra, kommunizmus, terror, kultúra