Szilveszter és újév napján számos szimbolikus jelentőségű tevékenységet végzünk. Van aki állarcot visel, zajoskodik a szerencsétlenség elijesztésére. Az év első napja jelentősen befolyásolja az elkövetkező év eseményeit. Szilveszterkor semmit sem szabad kiadni a házból, szemetet kidobni, mert minden jót elvisz az újévben. Nem szabad veszekedni, mert az egész év bosszúsággal és perlekedéssel fog telni.

Kimondottan szerencsétlenséget hoz ha valaki szilveszteri vacsoraként szárnyast vagy lábasjószágot fogyaszt. A hiedelem úgy tartja, hogy a baromfi hátrafelé kapar, így elkaparja a szerencsét, míg a lábasjószág hátrafelé rúg így elriaszthatja a következő év sikereit. A szilveszteri menü mindenképpen malacsült legyen, a disznó előre túr orrával, kifordítja a szerencsét. Szemes termékeket is ajánlatos fogyasztani, pénzt hoz a házhoz. Nagyon sok házban pogácsát vagy más aprósüteményt sütnek, amelyben pénzérmét tesznek. Aki megtalálja az érmét, annak nagy szerencséje lesz az újévben. Szerencsét hoznak továbbá az apró szemű ételek, úgymint a lencse, a bab, ugyanis ezek fogyasztásával sok pénz várható az újévben.

Újév napján szerencsét hoz ha elsőként férfit látunk, ha nővel találkozunk az szerencsétlenséget hoz. Úgy tartják aki újév napján hideg vízben mosakszik egész évben egészséges lesz.

A szilveszterhez kapcsolódó népszokások egyik legismertebbje a fogadalomtétel. De ezeket általában csak ideig – óráig tartjuk. Érdemes olyan dolgot megfogadni, amelyet legalább egy napig be tudunk tartani.

A szerelemjóslás során a lányok gombócot főznek, amelyek egy – egy fiúnevet tartalmaznak. Amelyik gombóc először jön fel a víz tetejére a főzés során, az abban lévő férfinév lesz a jövendőbeli neve. A lányok férjhezmenetelükről a disznóólba rúgás során szereztek tudomást. Ugyanis, ha az ólban lévő malac ekkor röfögött, akkor biztosan férjhez mennek az újévben.
A jóslás nemcsak a szerelemre vonatkozott. Az idősebb asszonyok ólmot öntöttek, amelynek formája elárulta a jövőt. Ha az ólom formája bölcső alakú lett, akkor gyermekáldás várt arra a házra.

Újév napján tilos kölcsönkérni és kölcsönadni bármit is. Hisz tudod, amilyen az év első napja, olyan lesz az elkövetkezendő 364 is. Kisebb falvakban még most is él az újévköszöntés. A fiúk, férfiak házról – házra járnak, köszöntő verseket és énekeket mondanak. A háziak cserében megvendégelik őket, gyerekeknek édességet, aprópénzt adnak.

Fontos, hogy szilveszterkor és újévkor csak jó dologgal vegyük körbe magunkat. Ne mossunk, ne takarítsunk, mert nem hoznak szerencsét. Fontos, hogy ne varrjunk, mert elvarrjuk a szerencsénket.

Címkék: babona, jóslás, szilveszter, kis szines