Pénteken 25. alkalommal rendezték meg a Magyar Vállalkozók Napja ünnepséget Budapesten, a MÜPA-ban. A jubileumi eseményen a "Magyar Vállalkozói Nagydíjat" dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara leköszönő elnöke kapta meg. A "Magyar Gazdaságért Díjat" hárman, a "2024. Év Vállalkozója Díjat" pedig huszonöten vehették át, köztük a Kaposvári Villamossági Gyár Kft. ügyvezető igazgatója, Szalai Gyula is. 

"Ma, a 25 éves jubileumon nem csupán egy évfordulót ünneplünk, hanem a vállalkozói közösség erejét, elkötelezettségét és a jövő iránti reményünket. A vállalkozók áldozatot hoznak, kockázatokat vállalnak, és mindezek mellett hozzájárulnak közösségeink fejlődéséhez. A VOSZ szerepe kiemelkedő ebben: feladatunk, hogy kiemeljük és megköszönjük mindazt, amit Önök tesznek" - kezdte ünnepi beszédét Eppel János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége elnöke.

"Radikálisan változó világban élünk, ahol nagy szükség van az összetartozásra és a megújulásra. Közösen kell lépnünk előre: szintet lépni, hatékonyságot javítani és együttműködni. Az MKIK, FIVOSZ, MGYOSZ és ÁFEOSZ-COOP partnerségével közösen dolgozunk azon, hogy a vállalkozók ne legyenek egyedül a kihívásokkal teli időben. A VOSZ nemcsak érdekképviseleti szervezet, hanem erős közösség is, amely képes reagálni a változásokra" - fogalmazott az elnök.

2025-öt különösen fontos évnek nevezte, mert elemi érdek mindenki számára a magyar gazdaság motorjának beindítása. A Demján Sándor Program eszközei kulcsszerepet játszanak ebben a folyamatban. A VOSZ, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a KAVOSZ vezetésének összetartása elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeresen megvalósíthassák a célokat. A Demján Sándor Program célja nem csupán a gazdasági növekedés elősegítése, hanem olyan átfogó kezdeményezés is, amely támogatja a kkv szektor vállalkozásainak növekedését és az innovációt, valamint ösztönzi a fiatalok vállalkozói kedvét.

A VOSZ elnöke leszögezte: a vállalkozói közösség előtt álló akadályok, mint az infláció, a globális ellátási láncok zavarai és a technológiai fejlődés, mind azt igénylik, hogy aktívan reagáljanak és alkalmazkodjanak. A VOSZ ereje abban rejlik, hogy nemcsak képviseli a vállalkozók érdekeit, elősegíti a szakmai és társadalmi szerepvállalást, de kézzel fogható támogatást nyújt a kitűzött célok eléréshez.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszédében megahatározónak nevezte a vállalkozók munkáját a gazdaság fejlesztésében, mint mondta, nagy tiszteletet érdemelnek, hiszen saját pénzüket kockáztatják a társadalmi jólét megteremtéséért. Emlékeztetett arra, hogy 2010-2019. között a mainál sokkal kedvezőbb helyzetben volt Magyarország. Az utolsó öt évben viszont egymást követték a válságok: a Covid-járvány, az energiaárak elszabadulása, a szomszédban dúló háború mellett most már Németország válságával is szembe kell nézni, ami erős hatással van a magyar gazdaság teljesítményére. Ebben a helyzetben döntött a kormány egy új gazdaságpolitikai irány, egyfajta gazdasági filozófia mellett, a 21 pontos akciótervnek, meghatározó része a Demján Sándor Program, amely a kis- és közepes vállalkozások megerősödését szolgálja 2025-ben. A pillérek állnak, a kormány 2-3 pont kivételével már ismertette a terveit, január-februárban pedig teljes lendülettel hozzá kell fogni a megvalósításhoz, amelyhez a vállalkozók, a VOSZ is hatékony partner lesz. 

Nagy Márton leszögezte: csak közös erőfeszítéssel lehet a magyar gazdaságot újra növekvő pályára állítani, a mielőbbi cél az évi 3 százalékos növekedés elérése. Szerinte azért sem egyszerű a helyzet, mert „sikerkényszerben” van Magyarország, mindenki arra vár, hogy ismét nagy fordulatszámon pörögjön a gazdaság motorja.

A vállalkozóknak azt tanácsolta a tárcavezető, hogy pillanatnyilag ne csupán a bevételeik növekedésére koncentráljanak, hanem a termelékenység, a hatékonyság növelésére fókuszáljanak. Bizonyos kedvező jelek már érzékelhetőek, a kiskereskedelmi forgalom emelkedni kezdett, s ha nő a lakossági fogyasztás, az a vállalkozóknak is biztos pont a továbblépéshez. Az ipar viszont még nem talált magára idehaza, főleg a németországi válsághelyzet, az ottani autóipari visszaesés és a változatlanul magas energiaárak kedvezőtlen hatása miatt. 

A miniszter hosszút távon előre mutatónak tartja, hogy sikerült 3 évre szóló bérmegállapodást kötni. Megköszönte a munkaadói oldalnak, hogy vállalta 2025-ben a minimálbér 9, 2026-ra 13, míg 2027-re a 14 százalékos emelését, amit a miniszter szerint is ki tudnak gazdálkodni a vállalkozások. Ehhez viszont a hatékonyság növelése elengedhetetlen, ismételte meg korábbi szavait. „A kormány és a vállalkozók közötti szerződés egyre erősebb, amiből mindannyian profitálni fogunk” – hangsúlyozta beszéde végén Nagy Márton.

Címkék: garantált bérminimum, munkaadó, munkavállaló, VOSZ, minimálbér, kormány, gazdaság