Az ország minden tájáról, sőt még a határokon túlról is érkeztek érdeklődők a hétvégén a 18. Dunántúli Regionális Méhésztalálkozóra. A szervezők szakmai kiállításokkal, vásárokkal és előadásokkal várták a látogatókat.
- Idén változatos a témánk, mert a méhek immunrendszerének vizsgálata ugyanúgy szóba kerül, mint a méhészkedés technológiája, méhegészségügyi problémák és a méz árának alakulása - mondta Csonka Imre, kaposvári méhész.
A résztvevők többsége azonban nemcsak beszélgetni jött, hanem vásárolni is.
- Jelen pillanatban vettem egy sejtnyitogatót, amellett van ilyen keretfúró készülékem, amihez szeretnék fúrótokmányt venni, ha találok - válaszolta Lukács József.
A szakmai fórumon azt is megtudtuk: tavaly nem volt jó évük a hazai méhészeknek. Alig 20 ezer tonna mézet állítottak elő országosan, ami jóval az átlag alatt van.
Jó hír ugyanakkor, hogy a méhészek tiltakozó akcióinak köszönhetően a közelmúltban lekerültek a magyar boltok polcairól a hamisított, silány minőségű mézkészítmények. Az érdekvédők szerint azonban hosszú távon az európai szabályok szigorítására is szükség lenne.
- Ahhoz, hogy véglegesen és egyértelműen mindenki számára rend legyen ehhez Brüsszelben rendeleteket kell módosítani. Tehát változtatni kell a kiszerelt mézek címkéinek a feliratozásán. Fel kell tüntetni, ezt kérjük, hogy honnan származik ez a méz és milyen arányban van bent egy kevert mézben illetve kérjük Brüsszeltől a szigorúbb mézvizsgálatoknak az elrendelését - tette hozzá Mészáros László, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke.
A magyar mézek védelme érdekében egyébként az élelmiszerbiztonsági hatóság és a méhészek képviselői január közepétől közösen is ellenőrzik a hazai piacra kerülő termékeket.
Címkék: 2016, méhész, konferencia, Kaposvár, gazdaság