Már megszokhattuk, hogy ha január 1. akkor sok változás vár ránk. Most mi is összegyűjtöttünk néhány fontosabbat, ami szinte biztosan érinti önöket is.
Az első változás, hogy a kormány kiterjesztette a családi adókedvezményt. 2014 januárjától már nem csak a 16 százalékos szja-ból, hanem a 10 százalékos nyugdíj- és 7 százalékos egészségbiztosítási járulékból is érvényesíteni lehet a kedvezményt. A kedvezmény összege változatlan, egy illetve két gyermek után gyermekenként és havonta 10 ezer forint, három illetve több gyermek után gyermekenként és havonta 33 ezer forint.
A kiterjesztés elsősorban a három vagy több gyermeket nevelőknél jelent plusz kedvezményt. Három gyermek esetén bruttó 300 ezer forintnál azonban 51 ezer forint lehet a nettó keresetnövekmény. Jövőre ekkora fizetés esetén tudja egy háromgyermekes család teljes egészében igénybe venni a családi adókedvezményt.
Emelkedik a minimálbér összege is. Január 1-jétől havi 101 500 forint lesz, így a legkisebb bér a jelenlegi 98 ezer forintról 3,57 százalékkal nő.
Január 1-től emelkedik a közfoglalkoztatási bér az alap- a szkképzett és a munkavezetőknél is egyaránt 2,4 százalékkal. A teljes munkaidőben foglalkoztatott közfoglalkoztatott havi bére január 1-től 75 500 forintról 77 300 forintra emelkedik. A legalább középfokú iskolai végzettséget és szakképesítést igénylő munkakör betöltése esetén 96 800 forintról 99 100 forintra emelkedik a havibér. A munkavezetőknél pedig 83 050 forintról nő 85 050 forintra.
Teljesítménybérezésnél a teljesítménykövetelmények százszázalékos és a teljes munkaidő teljesítése esetén a közfoglalkoztatási bér kötelező, legkisebb összeg január 1-jétől havi 85 050 forint, míg a közfoglalkoztatási garantált bér kötelező, legkisebb összege havi 109 040 forint. Az emelkedés itt is 2,4 százalékos. Az új tarifákat első alkalommal a 2014. januárjában fogják alkalmazni.
A munka törvénykönyvének legfontosabb változása, hogy eddig az összes szabadság (az alapszabadság, életkor után járó szabadság) egyharmadát lehetett áttolni a következő évre, mostantól azonban csak az életkor szerinti pótszabadságot lehet átvinni. A 25. életévtől jár először pótszabadság, két-három évente nő a pótszabadsági napok száma, maximum 10 nap lehet.
Újabb családtámogatások vehetők igénybe januártól; a gyed extra lehetőségeivel a gyermekvállalást kívánják ösztönözni. A kormány még novemberben döntött négy konkrét intézkedésről a gyed extra keretében. Így a gyes és gyed folyósítása mellett újra vállalható munka a gyermek egyéves kora után. Testvér születése esetén a korábbi ellátások megmaradnak, így például két gyedre vagy két gyesre is jogosulttá válhatnak az érintettek egy időben. A harmadik intézkedés a diplomás gyed bevezetése, míg a negyedik a három- vagy többgyermekes kismamákat foglalkoztató munkaadók újabb adókedvezményét jelenti. Az intézkedések 65 ezer embert érintenek és 18,6 milliárd forintot jelentenek a jövő évi költségvetésben.
A nyugdíjak emelése sem maradt el 2014-ben. Még december elején jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és családügyért felelős államtitkára az Idősügyi Tanács ülésén, hogy 2,4 százalékkal emelkednek a nyugdíjak. Soltész Miklós elmondta, hogy az emelés 2,8 millió embert érint, közülük kétmillióan nyugdíjasok, nyolcszázezren pedig korhatár előtti ellátásban, fogyatékos támogatásban és megváltozott munkaképességűek támogatásában részesülnek.
A rokkantsági és a rehabilitációs ellátások, valamint a baleseti járadékok összege is emelkedik január 1-jével. Az ellátások és a járadékok összege - csakúgy mint a nyugdíjaké - 2,4 százalékkal emelkedik.
Januártól több mint nettó ötezer forinttal, közel nettó 40 ezer forintra emelkedik az emelt összegű ápolási díj, és bevezetik a kiemelt ápolási díjat, melynek összege közel nettó 48 ezer forint lesz. A díjemelés és az új díjkategória bevezetése 18 ezer családot, illetve háztartást érint, és több mint 1,7 milliárd forintot jelent a jövő évi költségvetésben.
Bérpótlékot kapnak a szociális, a gyermekvédelmi és gyermekjóléti ágazatban dolgozók januártól. Az ágazati bérpótlék összege személyenként 5-11 százalékos béremelést jelent, ami havi 6-17 ezer forinttal emeli meg a szociális, a gyermekvédelmi és gyermekjóléti területen dolgozók fizetését. Az érintettek a magasabb összeget először jövő márciusban kapják majd meg, de az visszamenőleg, tehát már a januári bérükre is vonatkozik.
Sajnos van ami - igaz kicsivel - de drágább lesz. Emelkednek ugyanis a postai szolgáltatások árai. A nem tömeges feladású, közönséges levél alapára 30 grammig 110 forintról 115-re, 50 grammig 145 forintról 150-re, a hivatalos irat ára 325 forintról 330-ra emelkedik. A gyakrabban igénybe vett egyéb szolgáltatások közül az elsőbbségi levél ára 140 forintról 145 forintra nő, az ajánlott többletszolgáltatásé 250 forint helyett 265, a levelezőlapé és a képes levelezőlapé 85 forint helyett 90, a tértivevény különszolgáltatásé pedig 165 forint helyett 180 lesz. A Posta hangsúlyozta: az árváltozás mértékét a jogszabályi környezet úgy határozza meg, hogy a hatálya alá tartozó termékek átlagos áremelése nem lehet magasabb, mint az infláció várható mértéke.
Jó hír, hogy nem emelkednek az úthasználati díjak januárban. A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. tájékoztatása szerint a jogszabályi előírások szerint a díjköteles útszakaszokat csak az úthasználati jogosultság megváltását követően lehet igénybe venni. Közölték, a 3,5 tonna alatti gépjárművek, motorkerékpárok és autóbuszok számára az e-matricát a pályára való felhajtás előtt kell megvásárolni, míg a 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépjárműveknek a HU-GO e-útdíj rendszerben megváltott és kifizetett viszonylati jeggyel vagy működő fedélzeti eszközzel és az ehhez tartozó feltöltött egyenleggel lehet megkezdeni az utazást.
Új lehetőségek várják azokat is, akik külföldön szeretnének új ismeretekkel gazdagodni. Többéves előkészítő munka után, 2014. január 1-jén indul útjára az Európai Unió oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogramja, az Erasmus+, amely 2020-ig 14,7 milliárd eurós költségvetéssel gazdálkodhat. A program révén több mint 4 millió pályázó juthat külföldi tanulmányokat, képzést, munkavállalást vagy önkéntes munkát segítő támogatáshoz. A jövő évi pályázatokat 2014 tavaszáig kell eljuttatni Brüsszelbe.
Címkék: változások, január, 2014, gazdaság