Egyebek mellett ezt írta egyik pénteki közleményében a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM). A tárca a sajtóban megjelent híresztelésekre azt erősítette meg így, hogy tudomása szerint hazánkban senki sem akarja jelenleg tiltani a technológiát, sőt még a Nyugat-Európában igen aktív méhészek sem támadják a neonikotinoid alapú és fipronil hatóanyagú csávázószerek használatát.

A közlemény szerint, Magyarországon csak akkor lenne tiltás, ha esetleg az Európai Unió teljes területén betiltanák a neonikotinoidok használatát. A hibrid vetőmagtermesztésben ugyanis, szinte teljes mértékű a neonikotinoidok alkalmazása. Ma jelenleg szinte minden anyamagot ilyen típusú termékekkel csáváznak. Ha kivonják, nincs helyettesítő termék és védelem nélkül maradhat a hibrid vetőmag előállítás.

A vetőmagcsávázás az egyik leghatékonyabb növényvédelmi eljárás és használatával nagymértékben hozzájárulhatunk a fenntartatható mezőgazdasághoz. A vetőmagcsávázás a legjobban irányított növényvédelmi eljárás, melynek során rendkívül kis mennyiségű hatóanyag használatával széles hatásspektrumú védelmet biztosíthatunk a fejlődő növényeknek.

A növényvédő- és csávázószerek engedélyokiratainak felülvizsgálata, és az előírt növényvédelmi technológia betartásának ellenőrzése továbbra is kiemelt fontosságú hatósági feladat.

A VM felhívja a figyelmet, hogy a gazdák csak a használati utasítás szerint, az időjárási és környezeti feltételek figyelembe vételével alkalmazzák a növényvédőszereket. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szaktanácsadói készséggel adnak felvilágosítást a növényvédőszerek szakszerű használatáról.

Címkék: tilt, csáváz, hibrid, véd, vetőmag, engedély, gazdaság