A hosszabb távú anomália modellek szerint a következő hetekben sem törik meg az eddigi pozitív anomália. Továbbra is erős lehet felettünk a nyugati, délnyugati áramlás ami nem engedi a szibériai eredetű hideg levegő hazánk felé terjeszkedését. 

A csapadék anomália előrejelzések szerint a csapadék zöme most is Európa nyugati, északnyugati tájai fölé fog koncentrálódni, ezzel szemben a Kárpát-medence és környéke összességében átlagosan csapadékos, vagy az átlagosnál kissé szárazabb lehet. 

Az igen hideg sarkvidéki eredetű légtömeg továbbra is Észak-Amerika felett tanyázhat, ennek hatására pedig aktív lehet az atlanti ciklontevékenység. Az Európa nyugati partjai felé közelgő ciklonok előoldalán pedig délnyugat áramlás alakul ki felettünk amellyel újabb és újabb adag enyhe légtömegek érik el hazánkat. 

A ciklonok hátoldalára kerülve azonban időnként gyengébb-erősebb hidegfrontok is átvonulhatnak majd felettünk. Az északnyugati frontok azonban grönlandi eredetű hideg levegőt szállítanak magukkal, amely főleg a magasabb légrétegekben okoznak jelentősebb lehűlést. A frontok mögött ugyan néhány napra visszatérnek az éjszakai fagyok, a nappali hőmérsékletek azonban továbbra is az átlagos felett alakulnak. 

Megjegyzés: az anomália előrejelzés megmutatja, hogy egy adott időszak időjárása mennyiben térhet majd el a sokéves átlagtól. A pozitív anomáliás, azaz összességében az átlagosnál enyhébb hónap nem jelenti azt, hogy az adott időszakban nem fordulhat elő átlag alatti hőmérséklet. A hosszútávú előrejelzés a szokásosnál bizonytalanabb, ezért csak jelzésértékű.

1.jpg

1. Ábra: a CFS modell hőmérsékleti anomália előrejelzése februárra. 

2.jpg

2. Ábra: a CFS modell csapadék anomália előrejelzése februárra. 

3.jpg

3. Ábra: továbbra is aktív lesz az atlanti ciklontevékenység, így Európa nagy részén többnyire az enyhe nyugati, délnyugati áramlások lehetnek jellemzőek. 

4.jpg

4. Ábra: a komolyabb hidegmag továbbra is Észak-Amerika felett helyezkedhet el, míg Európa felett kisebb mennyiségű, kevésbé hideg légtömeg található. 

A szerzőről

Szalinay Tibor vagyok, kaposvári fényképész. Gyerekkorom óta hobbim a meteorológia. A több évtizedes megfigyeléseimet ötvözöm az interneten ma már elérhető, profi meteorológiai modellek előrejelzéseivel. Ezek segítségével készítek prognózisokat 7-10 napra előre, lakhelyemre és környékére. Főleg az extrém időjárási helyzetek érdekelnek, úgy mint télen a nagy havazások, hófúvások, rendkívüli hidegek, nyáron pedig a kemény zivatarok, nagy felhőszakadások, tartós hőhullámok...

Címkék: hosszútávú, előrejelzés, február, enyhe, tél, időjárás