Megérkezett a CFS modell hosszútávú, anomália előrejelzése februárra.
A modell összességében átlagos hőmérsékletű, vagy annál kissé enyhébb, átlagosan csapadékos idővel számol.
A hónap során ciklon előoldali enyhe, illetve ciklon hátoldali hideg áramlások váltogatják majd egymást. Erősebb lehűlések továbbra is előfordulhatnak majd, de a januárihoz hasonló tartósan zord idő a jelenlegi modellszámítások alapján nem valószínű.
Jelentős átalakulás kezdődik a Kárpát-medence időjárásában. A tőlünk északra, északkeletre elhelyezkedő igen hideg légtömeg a következő időszakban fokozatosan gyengül, átmenetileg egyre távolabbra kerül térségünktől.
Ezzel egy időben az Atlanti térségben hosszú idő után ismét erőre kapnak a ciklonok, melyek előoldali, meleg áramlásába hazánk is belekerül majd. A kontinens nagy része felett nyugatira, délnyugatira fordul az áramlás, amellyel egyre enyhébb léghullámok árasztják el a térséget. A következő időszakban erőteljes felmelegedés kezdődik, szinte kora tavaszias idő köszönt be. Az erős nyugati áramlás azonban nem lesz tartós, legfeljebb 5-7 napig tarthat majd a szokatlanul enyhe idő.
Ezt követően visszarendeződés kezdődik a légkörben. Egy Skandinávia felett kialakuló anticiklon áramlási rendszerében ismét északira fordul felettünk az áramlás, amellyel hidegebb levegő éri el hazánkat. Még a hónap első dekádjában tehát újabb lehűlés kezdődik, visszatér a téli idő.
A jelenlegi számítások szerint azonban ez az állapot sem lesz túl tartós, hiszen a hónap közepére ismét ciklon előoldali, enyhe áramlások alakulhatnak ki felettünk.
Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy Szibériában, illetve Oroszország európai területein az elmúlt hetekben jelentős hófelhalmozódás történt. A vastag hófelszín felett pedig továbbra is igen hideg levegő helyezkedik el, ami hűtőház effektusként hat a Kárpát-medence időjárására.
A kemény téli időt okozó kontinentális hideg levegő, megfelelő áramlások kialakulásával márciusig még beleszólhat időjárásunkba.
Megjegyzés: a hosszútávú előrejelzés a szokásosnál jóval bizonytalanabb, ezért csak jelzésértékű.
A szerzőről
Szalinay Tibor vagyok, kaposvári fényképész. Gyerekkorom óta hobbim a meteorológia. A több évtizedes megfigyeléseimet ötvözöm az interneten ma már elérhető, profi meteorológiai modellek előrejelzéseivel. Ezek segítségével készítek prognózisokat 7-10 napra előre, lakhelyemre és környékére. Főleg az extrém időjárási helyzetek érdekelnek, úgy mint télen a nagy havazások, hófúvások, rendkívüli hidegek, nyáron pedig a kemény zivatarok, nagy felhőszakadások, tartós hőhullámok...