Megérkezett a CFS modell hosszútávú, anomália előrejelzése a téli hónapokra. A modell a tavalyihoz hasonlóan, mindhárom hónapra pozitív hőmérsékleti anomáliával, vagyis összességében az átlagosnál enyhébb idővel számol. A gyakori anticiklonális hatások miatt, a szokásosnál valamivel kevesebb csapadékot valószínűsít.
Átmeneti hideg, havas epizódok minden bizonnyal előfordulhatnak majd, de tartós kemény tél az idén sem valószínű.

Európa északi, északkeleti területei felett már meglehetősen hideg levegő helyezkedik el, a legmagasabb nappali hőmérsékletek helyenként a 0 fokot sem érik el és gyakran fordul elő csapadék. A kontinens déli tájain ugyanakkor még tartja magát a kellemes idő, nem egy helyen 20 fok közelébe emelkedik a hőmérséklet és többnyire napos, száraz az idő.
A középső területek, beleértve a Kárpát-medence térségét is a két levegőfajta határán, ütközőzónájában fekszik. Ezeken a területeken is változékony az idő, hideg és melegfrontok váltogatják egymást, a hőmérsékletek pedig többnyire az átlagosnak megfelelően alakulnak.

Ha megnézzük a CFS modell csapadék anomália előrejelzését, ( 4. ábra ) akkor szembetűnik, hogy a tél folyamán a csapadék zöme Európa északi, északnyugati tájai fölé koncentrálódhat majd. Ezzel szemben a Kárpát-medence és környéke, valamint a mediterrán térség az átlagosnál valamivel szárazabb lehet, azaz döntően anticiklonális hatások alakíthatják majd az időjárást.

Ezek alapján valószínűsíthető, hogy a következő hónapokban meglehetősen erős lesz az atlanti ciklontevékenység, amely hazánkra nézve gyakran visszatérő enyhe áramlásokat jelent.
A ciklonok előoldalán ugyanis tartós nyugati, délnyugati áramlás alakulhat ki felettünk, amellyel biztosítva lehet az óceáni eredetű, enyhe léghullámok utánpótlása.

Az Észak-, Északkelet-Európa felett kialakuló, majd a későbbiekben folyamatosan változó, terjeszkedő hideg magok azonban átmenetileg bármikor átrendezhetik időjárásunkat. Megfelelő nyomáselrendeződések hatására, az atlanti ciklonok gyengülésével, átmeneti megszűnésével az egyre hidegebb légtömeg a Kárpát-medence térségét is meglátogathatja majd.

Megjegyzés: a hosszútávú előrejelzés a szokásosnál jóval bizonytalanabb, ezért csak jelzésértékű.

160111_1
1. Ábra: a CFS modell hőmérsékleti anomália előrejelzése decemberre.
161101_2
2. Ábra: a CFS modell hőmérsékleti anomália előrejelzése januárra.
161101_3
3. Ábra: a CFS modell hőmérsékleti anomália előrejelzése februárra.
161101_4
4. Ábra: a CFS modell csapadék anomália előrejelzése: december-január-február.

161101_5

5. ábra: valószínűsíthető, hogy a tél folyamán aktív lesz az atlanti ciklontevékenység. A ciklonok áramlási rendszerében ( előoldali áramlás ) óceáni eredetű, enyhe léghullámok érkeznek a kontinens belsejébe. A ciklonok hátoldalán ugyanakkor hideg léghullámok áramlanak Észak-Amerika fölé.

Az Atlanti-óceán meleg víztömege fölé érkező hideg levegő újabb és újabb ciklonokat, viharciklonokat generálhat majd. Ezen öngerjesztő folyamat eredményeként biztosítva lehet az európai enyhébb, illetve az amerikai hidegebb tél.

161101_6

6. Ábra: Európa északkeleti tájain, valamint Szibéria felett idővel egyre hidegebb légtömegek halmozódnak fel.

161101_7
7. Ábra: a CFS modell hőmérsékleti anomália előrejelzése Észak-Amerikára. A kontinens északi, északkeleti tájain az átlagosnál hidegebb idő valószínű.

A szerzőről

Szalinay Tibor vagyok, kaposvári fényképész. Gyerekkorom óta hobbim a meteorológia. A több évtizedes megfigyeléseimet ötvözöm az interneten ma már elérhető, profi meteorológiai modellek előrejelzéseivel. Ezek segítségével készítek prognózisokat 7-10 napra előre, lakhelyemre és környékére. Főleg az extrém időjárási helyzetek érdekelnek, úgy mint télen a nagy havazások, hófúvások, rendkívüli hidegek, nyáron pedig a kemény zivatarok, nagy felhőszakadások, tartós hőhullámok...

Címkék: hosszútávú, előrejelzés, enyhe, tél, időjárás