Már a pálinkafőzés megkezdése előtt párlat adójegyet kell igényelnie annak, aki pálinkát akar házilag előállítani. Párlat adójegyet az igényelhet, aki rendelkezik desztilláló berendezéssel és ezt a lakóhely szerint illetékes önkormányzatnak is bejelentette.

Az igénylés során a „NAV_J27 – Magánfőzők párlat adójegy megrendelése” nyomtatványt kell kitölteni és elektronikusan, vagy papír alapon eljuttatni a NAV részére, már a párlat előállítását megelőzően. A párlat adójegyhez csak az ellenérték befizetése után lehet hozzájutni.

A párlat adójegy az 1 liter magánfőzött párlat után a 700 forint jövedéki adó megfizetését, illetve az 1 liter pálinka eredetét igazolja. Első alkalommal minimum 5, éves viszonylatban maximum 86 párlat adójegyet lehet igényelni. Amennyiben egy háztartásban több magánfőző él, úgy az általuk előállított mennyiségek egybeszámítandók és nem haladhatják meg a 86 litert.

Bérfőzetés keretében is lehet pálinkát előállítani, de nyilatkozni kell arról, hogy a tárgyévben az egy háztartásban élő bérfőzetővel együttesen mekkora mennyiségű párlatot állított elő az adózó, illetve arról is, hogy egyikük sem állít elő párlatot magánfőzés keretében.

Bérfőzés esetén hektoliterfokban van meghatározva az előállítható mennyiség. 43 hlf mennyiségig 1 670 forint, míg az e feletti mennyiségre 3 330 forint a jövedéki adó.  A hatályos jogszabály nem korlátozza a maximálisan előállítható mennyiséget, azonban a 43 hlf felett már magasabb jövedéki adót kell fizetni.

A NAV Somogy Megyei Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai folyamatosan ellenőrzik a megyében található szeszfőzdéket. A pénzügyőrök több esetben szembesültek azzal, hogy 43 hlf-t meghaladó előállítás és az ezzel járó magasabb adó megfizetésének elkerülése miatt elhunyt személyek adataival éltek vissza a bérfőzetők.

A témával Hatszemközt műsorunkban is foglalkoztunk a napokban

Címkék: tanácsok, pálinka, nav, gazdaság