A kiadott lakásépítési engedélyek száma 17 százalékkal, 4888-ra csökkent. Az építtetők körében folytatódott a vállalkozói szektor visszaszorulása, így a vállalkozások részesedése már az egyharmadot sem éri el az újlakás-beruházásokból - közölte a KSH.

Az építtetői kör összetételét továbbra is a természetes személyek súlyának növekedése jellemzi. Az általuk épített lakások aránya 58-ról 65 százalékra emelkedett az elmúlt év első fele óta.

A vállalkozások által épített lakások aránya ugyanekkor 40-ről 32 százalékra csökkent. Országosan 2012 első félévében mindössze 43 lakás épült önkormányzati megbízásból.
Az építtetői kör átrendeződésével összhangban tovább csökkent az értékesítésre épített lakások aránya, 43 százalékról 35 százalékra, míg a saját használatra épített lakásoké nőtt 56 százalékról 61 százalékra. Bérbeadásra a lakások 4 százaléka épült, ez egy évvel korábban 1 százalék volt - közölte a KSH.

Az új lakások 12 százaléka lakossági kivitelezésben készült el, egy évvel korábban ez az arány 10 százalék volt. Az újonnan épült lakóépületekben 55 százalékról 61 százalékra nőtt az új családi házak aránya, ugyanakkor a többszintes, többlakásos épületeké kisebb lett. A lakóparki lakások aránya változatlanul 2 százalék.

A használatba vett lakások átlagos alapterülete 2012 első félévében 104 négyzetméter volt, ez 4 négyzetméterrel több, mint korábban. A 100 négyzetméternél nagyobb alapterületű lakások aránya 41 százalékról 43 százalékra nőtt.

A KSH adatai szerint 2012 első félévében 1190 lakás szűnt meg, 20 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. 165 üdülőépületben 279 üdülőegységet építettek, és 167 üdülőépületben 292 üdülőegységre adtak ki építési engedélyt. A használatba vett üdülőegységek száma 40, az engedélyezetteké 71 százalékkal nőtt. Az új üdülők átlagos alapterülete 79 négyzetméter, a tavalyinál 3 négyzetméterrel nagyobb.

Míg több régióban - köztük Észak-Alföldön, Dél-Alföldön és Nyugat-Dunántúlon - növekedés következett be , addig a Dél-Dunántúlon és Közép-Magyarországon az átlagosnál nagyobb mértékű, egyaránt 38 százalékos a felépített lakások számának visszaesése.

A községekben 29, a városokban 13 százalékkal kevesebb lakást vettek használatba, a megyei jogú városokban viszont 34 százalékos növekedés következett be az elmúlt év azonos időszakához képest - írja az MTI.

Címkék: lakásépítés, új lakás, vállalkozások, csökkenés, KSH, gazdaság