A kontinens legészakibb területein, valamint Szibériában továbbra is jelentős a jég illetve hófelhalmozódás, amely nálunk egyik feltétele a télies időjárás kialakulásának. Azonban az Európa feletti nyomáselrendeződések, nem engedik meg hogy a fenn említett területek felett felhalmozódott hideg levegő délebbi szélességekre jusson.

Október hónapunk nagy részének időjárását,  egy Brit-szigetek feletti  ciklon előoldali áramlása határozta meg. Ez biztosította a tartós déli, délnyugati áramlást, és ezzel együtt az átlagosnál melegebb időt a Kárpát-medencébe. A friss modellszámítások szerint a Brit-szigetek feletti ciklon élettartalma tartósnak ígérkezik, legfeljebb néha változtatja majd helyzetét, tehát tovább maradhat a délnyugati, nyugati áramlás. Amíg ez a hatalmas légörvény nem épül le, illetve nem épül a helyébe anticiklon, addig komolyabb lehűlés, azaz Sarkvidék vagy Szibéria felől érkező hideg betörés nem várható a Kárpát-medencébe.

A hosszabb távú modellek alapján,  a következő 2 hétben folytatódhat a nyugati délnyugati irányítás felettünk, amellyel az átlagosnál enyhébb léghullámok áramlanak fölénk folyamatosan. A változékony időt okozó léghullámok időnként elérhetnek minket csapadékzónájukkal, hidegfrontjaikkal, de ezek komolyabb lehűlést nem fognak okozni, mivel levegőjüket az óceán felől szállítják, nem pedig a sarkvidék felől. A mostani számítások alapján, legkorábban, november utolsó dekádjától, vagy végétől lehet változás Európa időjárásában.Ekkor az addigi nyugati, délnyugati áramlást északnyugati váltaná fel, amivel már hidegebb levegő áramlana hozzánk, de ez a hideg sem jelentene még télies idő kialakulását, csupán átlagos novemberi idő eljövetelét.

Tehát összegezve, a fentiek alapján, november az átlagosnál enyhébb hőmérsékletű lehet. Csapadék szempontjából átlagos, vagy kevéssel átlag felett alakulhat.

Megjegyzés: A hosszú időtáv miatt az előrejelzés kissé bizonytalan, változások előfordulhatnak a prognózisban.

A CFS modell anomália előrejelzése novemberre. A modell a Kárpát-medencébe +1 fokos anomália eltérést vár pozitív irányban, ami enyhébb időt jelent az átlagnál.



A GFS modell hőmérsékleti előrejelzése november 15-re. Szépen látszik a Közép-Európa fölé érkező enyhe levegő délnyugati irányból.(piros nyíl) Az ábrán a narancs szín jelzi az enyhe levegőt.



A GFS modell hőmérsékleti előrejelzése november 18-ra. A modell a hónap utolsó dekádjától valószínűsíthető változást jelzi. Az addigi nyugati, délnyugati áramlás északnyugatira vált felettünk(kék nyíl), ezzel pedig hidegebb levegő áramlik hozzánk. Valószínűleg ezzel is csak az átlagos közelébe esnének vissza a hőmérsékletek. Az ábrán a zöldes szín jelzi a hidegebb levegő térhódítását a magasban.

A szerzőről

Szalinay Tibor vagyok, kaposvári fényképész. Gyerekkorom óta hobbim a meteorológia. A több évtizedes megfigyeléseimet ötvözöm az interneten ma már elérhető, profi meteorológiai modellek előrejelzéseivel. Ezek segítségével készítek prognózisokat 7-10 napra előre, lakhelyemre és környékére. Főleg az extrém időjárási helyzetek érdekelnek, úgy mint télen a nagy havazások, hófúvások, rendkívüli hidegek, nyáron pedig a kemény zivatarok, nagy felhőszakadások, tartós hőhullámok...

Címkék: kapospont, időjós, tibor, yolo, szalinay, egészségügyi anyagok