Ezzel összefüggésben van, hogy Európa felett idén szokatlanul korán megjelent egy terebélyesedő hideg mag, ami hamarosan eléri a szibériai területeket. Ez ilyenkor szeptember elején még ott is szokatlan jelenség. Ezekből a jelekből egyértelmű következtetéseket még nem lehet levonni az előttünk álló télre, de egy korai szibériai tartós hideg elárasztás mindenképpen úgynevezett "hűtőház-effektusként” hat Európa középső területeire a későbbiekben.

tél

(A Északi -sark jégborítottsága 2013 szeptember 03.)

Ugyanakkor  messze délen még mindig masszív melegbázis található. Az északi hidegmag és a déli melegbázis hatására előbb-utóbb megkezdődik a hőkicserélődés folyamata. A hideg előbb- utóbb déli területekre szakad le, összetalálkozva a déli területek felett található meleg légtömegekkel, beindítva ezzel a mediterrán ciklon képződéseket a térségben. Ez indítaná el nálunk az igazi évszakváltást. Ez a folyamat a következő két hétben még nem valószínű hogy elkezdődik.

tél

(Európa felett kialakuló egyre nagyobb hidegbázis)


A szerzőről

Szalinay Tibor vagyok, kaposvári fényképész. Gyerekkorom óta hobbim a meteorológia. A több évtizedes megfigyeléseimet ötvözöm az interneten ma már elérhető, profi meteorológiai modellek előrejelzéseivel. Ezek segítségével készítek prognózisokat 7-10 napra előre, lakhelyemre és környékére. Főleg az extrém időjárási helyzetek érdekelnek, úgy mint télen a nagy havazások, hófúvások, rendkívüli hidegek, nyáron pedig a kemény zivatarok, nagy felhőszakadások, tartós hőhullámok...

Címkék: időjós, ősz, eső, időjárás, csapadék, egészségügyi anyagok