Vesekő, vesegörcs, vesegyulladás: mind vesebetegség, amiket ha nem kezelünk időben, visszafordíthatatlan folyamatot indítanak el szervezetünkben. A ma már népbetegségnek számító vesebetegséggel foglalkozni kell, mert gondatlanságunk akár életen át tartó dialíziskezelést is eredményezhet.

A vesefunkció romlása már egy egyszerű szűrővizsgálattal kimutatható. Minden évben március második csütörtökén tartják a Vese Világnapját, aminek célja az emberek tájékoztatása erről az alattomos betegségről.

A betegség lefolyása nagyon sokáig tünetmentes lehet, ezért fontos szerepe van a rendszeres szűrésnek.

A veseelégtelenség kialakulásának hátterében számos tényező állhat – létrejöhet más betegségek szövődményeként, elhanyagolt bakteriális fertőzés következményeként, vagy akár lehet velünk született rendellenesség is. Az időben észrevett vesebetegség gyógyszerekkel kezelhető, viszont ha a beteg már kritikus állapotban van, veséi le is állhatnak, ezzel szükségessé téve az életmentő dialíziskezelést.

A Vese Világnapja minden évben egy kiemelt tematika köré épül, amely idén a szervadományozás és -átültetés témája. A vesebetegségben szenvedő betegek két- háromnaponta dialíziskezelésre járnak, hogy egy speciális gép segítségével kiürítsék szervezetükből a salak- és méreganyagokat. Azon vesebetegek számára, akiknek szervezete alkalmas rá, a művesekezelés alternatívája lehet a transzplantáció, amely lehetővé teszi számukra a korábbi életvitelükhöz történő visszatérést. Azonban kevesen tudják, hogy ez a megoldás a betegek csak mintegy 16-18%-a esetében jöhet szóba, a többiek számára a dialízis az egyetlen esély az életben maradásra.

Hazánkban jelenleg 846 beteg vár új vesére, akik a tavalyi Eurotranszplanthoz történő csatlakozás következtében sokkal nagyobb eséllyel juthatnak veséhez. A transzplantációhoz szükséges szerv származhat agyhalott és élő donortól is. Magyarországon – a törvény értelmében – mindenki feltételezett donornak számít, kivéve azt, aki életében tiltó nyilatkozatot tesz szervei felhasználásáról. Nagyon fontos, hogy ezzel tisztában legyünk, hiszen ezzel nemcsak egy, hanem akár több emberi életet menthetünk meg. Az élődonációnak is meghatározott feltételei vannak, hazánkban elsősorban a beteggel genetikai rokonságban, vagy bizonyítottan szoros érzelmi kapcsolatban lévő ember vállalhatja.

Szakemberek szerint minden 10. ember vesebeteg. Nagyrészük a tünetek alapján nem is tudja, hogy az.

„Dialízisközpontunkban fontosnak tartjuk, hogy az összes betegünket tájékoztassuk a transzplantáció lehetőségéről, illetve eloszlassuk bennük a félelmet. Igyekszünk a lehető legtöbb információt eljuttatni betegeinkhez, és ha a transzplantáció mellett döntenek, akkor megadjuk az ehhez szükséges segítséget. Fontos, hogy a betegeinknek a legkiválóbb kezelést adjuk, mivel minőségi dialízis nélkül a szervezet nem állna készen a transzplantációra. Úgy gondolom, hogy a figyelemfelhívó események, mint a Vese Világnapja, nagyon hasznosak. Az emberek nemcsak többet tudhatnak meg a vesebetegségekről és a rendszeres szűrés fontosságáról, hanem például az idei témának köszönhetően elgondolkoznak a szervdonáció, transzplantáció kérdésén is. Éppen ezért világnap kapcsán március 8-án 8 órától nyílt napot tartunk dialízisközpontunkban, ahová minden érdeklődőt sok szeretettel várunk”– mondta el Dr. Szelestei Tamás, a B. Braun Avitum Zrt. kaposvári dialízisközpontjának orvosigazgatója.

(well.hu)

Címkék: dialízisközpont, transzplantáció, szakemberek, vese, világnap, egészségügyi anyagok